Londýn otvírá nejvyšší mrakodrap v Evropě. Budova přezdívaná podle svého tvaru The Shard (Střep) se tyčí se do výšky 310 metrů, má 72 pater a její stavba stála v přepočtu 14,3 miliardy korun.

Slavnostního otevření mrakodrapu se účastní princ Andrew, syn královny Alžběty II., i katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání. Jeho země stavbu budovy z velké části financovala.

Ceremoniál zpestří laserová show doprovázená koncertem londýnských filharmoniků.

The Shard navrhl italský architekt Renzo Piano, spoluautor pařížského Centre Pompidou.

Projekt inicioval obchodník Irvine Sellar. Stavba však měla namále po finanční krizi v roce 2008. Mrakodrap nakonec zachránil Katar, který koupil 95% podíl, a po obchodním domě Harrods tak vlastní další významnou budovu v britské metropoli.

V prvních 28 patrech mrakodrapu budou kanceláře, následují patra restaurací, ve 34. až 52. patře bude hotel Shangri-La, v dalších 12 patrech nejvýše položené byty v Británii a v patrech 68 až 72 vzniknou vyhlídkové prostory, které se od února zpřístupní veřejnosti.

"The Shard se stane dominantou Londýna, britským ekvivalentem k Empire State Building. Nabídne 10 tisíc pracovních míst a na rozdíl od mnoha dalších výškových budov bude přístupný veřejnosti," uvedl bývalý londýnský starosta Ken Livingstone.

Mrakodrap má ale také spoustu kritiků.

Ochránci národního majetku se domnívají, že stojí na špatném místě a ruší pohled na historické objekty parlamentu a katedrály sv. Pavla.

"The Shard navždy zjizvil tvář Londýna," napsal v listu The Guardian komentátor Simon Jenkins.

Výhrady ke stavbě má také UNESCO.