Stovku dosud neznámých raných děl barokního malíře Caravaggia celkem za 700 milionů eur objevili italští historici nedaleko Milána.

Jejich hodnotu odhadli odborníci na základě cen barokních obrazů v nedávných dražbách.

Mezi nalezenými díly převažují Caravaggiovy skici, objeveno bylo ale i několik obrazů.

Po Caravaggiových raných dílech pátrali historici už dlouho. Považovali totiž za nepravděpodobné, že by zmizely všechny stopy toho, jak se barokní malíř učil u svého mistra Simoneho Peterzana.

Před dvěma lety získali odborníci Maurizio Bernardelli a Adriana Conconiová přístup ke zhruba tisícovce děl nalezených v Peterzanově historické dílně nedaleko Milána.

Poté zkoumali známé Caravaggiovy obrazy a hledali v nich typické prvky, které by bylo možné spatřit i na dílech z Peterzanovy dílny.

"Každý malíř má svůj jedinečný styl, který lze rozpoznat z postavení lidí na skicách. Naučí se ho už jako student a přenáší si ho do děl vytvořených v dospělosti," vysvětlil Bernardelli.

Mezi díly z Peterzanovy dílny rozpoznali odborníci nakonec stovku prací, kterou připisují Caravaggiovi. Našli zde také Caravaggiovu ručně psanou poznámku.

Podrobnosti o objevu chtějí zveřejnit v knize, která by měla vyjít v pátek.

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Mersi, se narodil v rodině zámožného stavebního mistra v Miláně 29. září 1571. Malovat začal už v dětství a po odchodu do Říma v 21 letech si rychle získal vlivné mecenáše z řad církve i šlechty. Zemřel v roce 1610, podle historiků zřejmě podlehl malárii. Je považován za posledního velkého náboženského malíře v Itálii.

Související