Prezident Hollande v pátek ráno promluvil na konferenci skupiny Přátelé Sýrie. Letos se koná potřetí a měla by upřesnit postup členských zemí vůči Sýrii. Rusko ani Čína jako nejvýznamnější zastánci Damašku se jednání neúčastní.

Hollande mluvil o zpřísnění sankcí proti syrskému režimu a o nutnosti podporovat syrské demokraty. Chce také zvýšit humanitární pomoc mířící Syřanům.

Konference má podle šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse rozšířit prostor pro sankce proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Sám konferenci považuje především za ukázku toho, že "mezinárodní tlak (na Damašek) sílí". Řekl také, že demokratické opozici je třeba poskytnout další podporu v podobě komunikačního zařízení.

Moskva popírá vzetí Asada do azylu

Fabius se před zahájením setkání na rozhlasové stanici Europe 1 vyjádřil k možnému Asadovu exilu. Ruský tisk tento týden napsal, že Rusko vyjednává o možnosti poskytnout syrskému prezidentovi azyl. Moskva to ale popřela. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o to Německo požádalo, ale Moskva to prý považovala spíše za vtip.

Fabius v pátek prohlásil, že Asada určitě nepřijme žádná z velkých zemí jako Rusko, Francie nebo USA ani Čína. "Bašár Asad musí odstoupit, je to vrah," řekl šéf francouzské diplomacie.

Ve čtvrtečních bojích v Sýrii podle opozice zemřelo na devadesát osob, v pátek propukly prudké boje v damašské čtvrti Kfar Súsa a další jsou hlášeny ze severosyrského Idlibu. Jako každý pátek se i tento mají konat další demonstrace. Pravidelně je svolává demokratická opozice.

Související