Maďarský parlament v pátek schválil změny v kontroverzním zákoně o centrální bance. Uvolnil tak cestu k obnovení jednání o záložním úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Evropská komise po schválení zákona uvedla, že je připravena zrušit sankční řízení vůči Maďarsku. "Měla by to být formalita. Komise a MMF brzy zahájí společná jednání o záložním úvěrovém programu. Vzhledem k tomu by se měla 17. července uskutečnit společná mise EU a MMF do Budapešti," řekl mluvčí komise Olivier Bailly.

Orbán v. centrální banka

Zákon o centrální bance měl zásadně posílit vliv politiků na její fungování. Umožňoval by například premiérovi jmenovat viceprezidenty banky. Tuto pravomoc měl dosud v rukou její prezident.

O jmenování členů měnového výboru banky, který rozhoduje o úrokových sazbách, měl pak rozhodovat parlament, tedy opět politici.

Dalším kontroverzním bodem nové legislativy byla možnost fúze centrální banky s finančním regulátorem. To by podle prohlášení vydaného právě maďarskou centrální bankou zásadně degradovalo pozici jejího prezidenta.

Zákon v původní podobě podle EU a MMF ohrožoval nezávislost Maďarské centrální banky. Přijetí zákona se koncem loňského roku stalo důvodem k přerušení přípravných jednání mezi maďarskou vládou a mezinárodními věřiteli o poskytnutí záložního úvěru.

Maďarský státní tajemník Mihály Varga, který je zodpovědný za jednání s MMF, v pátek uvedl, že představitelé MMF, EU a Evropské centrální banky jsou se změnami v zákoně spokojeni.

Dodal, že dohody o záložním úvěru by mohlo být dosaženo do konce října. Objem úvěru by se měl podle agentury MTI pohybovat kolem 15 miliard eur (385 miliard Kč).

Maďarský on-line blog: V zemi ekonomických emocí - čtěte ZDE

Povyk v EU kvůli centrální bance nechápu, říká maďarský ministerský tajemník - čtěte ZDE

Analytici však varovali, že jednání o úvěru by mohl zkomplikovat nedávný vládní návrh, podle kterého má centrální banka podléhat dani z finančních transakcí. "Rozhovory nyní mohou začít, existuje však možnost, že se opět zhroutí," řekl analytik David Nemeth ze společnosti ING.

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek uvedl, že záložní úvěr není nezbytný pro odvrácení finančního kolapsu Maďarska. "Potřebujeme dohodu s MMF, abychom mohli levněji získávat finanční prostředky," řekl premiér. "Úvěr od MMF je tedy potřebný ke zlepšení naší pozice, ne pro naše přežití," dodal.

Související