Předseda Evropské komise José Barroso v neděli kritizoval Izrael za pokračující výstavbu židovských osad na palestinském území na západním břehu Jordánu.

Barroso podle agentury AP při návštěvě Západního břehu zdůraznil, že Izraelci i Palestinci by se měli zdržet všech činností, které by mohly ohrozit vznik dvou nezávislých států.

Barroso také apeloval na obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Prohlásil rovněž, že izraelsko-palestinský mírový proces zůstává pro Evropskou unii "strategickou prioritou", kterou nesmí zastínit takzvané arabské jaro, tedy pád mnohaletých autoritářských režimů v zemích severní Afriky a Blízkého východu.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás podmiňuje obnovení mírových rozhovorů tím, že Izrael přestane stavět v osadách na západním břehu Jordánu. Židovský stát stávající osady rozšiřuje, jak říká, dle demografických potřeb.

Po nedělních jednáních na palestinském území se Barroso v pondělí přesune do Izraele. Měl by se setkat s premiérem Benjaminem Netanjahuem a s prezidentem Šimonem Peresem.

Související