Velkou neznámou je totožnost ženy, která stojí na snímku vedle severokorejského vůdce Kim Čong-una během shromáždění u příležitosti 18. výročí úmrtí jeho dědečka a zakladatele KLDR Kim Ir-sena. V pondělí o tom psala agentura AP.

Jihokorejská média spekulují, že mladá žena by mohla být manželkou nebo mladší sestrou Kim Čong-una, který převzal vládu nad Severní Koreou koncem loňského roku jako třetí z jediné komunistické dynastie na světě.

Státní televize v neděli přinesla záběry ze shromáždění, na němž vedle Kima stojí žena v černém kostýmu. Žádné další informace severokorejská média neposkytla.

Představení pro Koreu netypické

Podle AP není vyloučeno, že je to táž žena, která v sobotu seděla vedle Kima na koncertu určeném pro severokorejského vůdce.

Představení to bylo pro Severní Koreu hodně netypické. Na pódiu se objevily postavičky z produkce Walta Disneyho. Zapojení populárních amerických motivů do oficiálního severokorejského představení je podle agentury AP velmi neobvyklé. Ještě větším překvapením ale podle analytiků je, že se záběry s vystoupení objevily i ve státní televizi.

Podle zveřejněných záběrů vystupovali na pódiu herci v kostýmech známých kreslených postav od Disneyho. Na plátno za jevištěm se přitom promítaly útržky z Disneyho filmů, například Sněhurky či z Krásky a zvířete. Představení bylo prvním vystoupením skupiny Moranbong, kterou vůdce KLDR nechal sestavit.Představení v Severní Koreji

Záběr z představení

Zapojení postav oblíbených na Západě do oficiálního představení v Severní Koreji je podle AP výrazným posunem. Dvojnásob to platí pro americké postavy, neboť Pchjongjang označuje USA za jednoho ze svých úhlavních nepřátel. Dosud se v oficiálních představeních objevovali převážně herci v kostýmech pandy, která je symbolem hlavního severokorejského spojence Číny.

Není jasné, zda dalo studio Walt Disney svolení k použití svých postav v představení. Spojené státy sice uvalily na KLDR sankce, ty se ale týkají dovozů ze Severní Koreje. Prodávat americké spotřební zboží na severokorejském trhu povoleno je.

Zdá se, že ledy tají

Kim Čong-un převzal vedení Severní Koreje loni v prosinci po smrti svého otce Kim Čong-ila. Nový vůdce, který část svého dětství strávil ve Švýcarsku, se podle analytiků snaží opustit obraz svého otce, který byl považován za sice silného, ale poněkud odtažitého vůdce.

Mladý Kim například nedávno povolil Severokorejcům jíst pizzu a zrušil nařízení, které zakazovalo ženám nosit na veřejnosti kalhoty. Obecně je známo jen minimum osobních údajů o Kim Čong-unovi. Nikdy nebyl zveřejněn ani jeho přesný věk.

Související