V Izraeli padl rozsudek v jednom z největších korupčních procesů v dějinách země. Čtyři roky poté, co byl bývalý premiér Ehud Olmert obviněn z přijímání úplatků od amerického podnikatele Morrise Talanského a podvodů při účtování zahraničních cest v kauze známé jako Rishon Tours, ho soud v obou případech osvobodil.

Vinným byl Olmert shledán jen ve třetí, vedlejší kauze podporování firem, které zaměstnávaly jeho přátele. Podílel se údajně na dosazení zhruba 260 členů pravicové strany Likud, jíž byl kdysi členem, do státního Centra investic pro malé a středně velké podniky.

"Předstupuji před soud jako nevinný muž a budu z něj odcházet očištěný," řekl podle serveru Israel News expremiér hned na začátku procesu. Na své nevinně pak trval i nadále během soudu.

Všechny tři kauzy, které byly předmětem procesu, se týkají doby, kdy Olmert zastával úřad starosty Jeruzaléma nebo později ministra průmyslu, tedy období mezi lety 1993–2006. Najevo vyšly až v době, kdy byl premiérem (2006–2009).

Konečný trest za Olmertovo provinění zatím soud neoznámil.

Další obvinění na krku

Zatímco většině trestních procesů předsedá v Izraeli jeden soudce, v Olmertově kauze to byli hned tři. Celý soud trval dlouhé dva roky a vypovídalo při něm přes 120 svědků, píše list Jerusalem Post.

I když soud Olmerta zprostil viny v nejdůležitějších bodech obžaloby, právní bitvy bývalého izraelského premiéra ještě nejsou zdaleka u konce.

V procesu u soudu v Tel Avivu, který nijak nesouvisí s právě skončenou kauzou, je Olmert obžalován spolu s dalšími 12 osobami, opět kvůli podezření z korupce.

Související