Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi bude příští rok znovu kandidovat v parlamentních volbách. Informaci italského deníku Corriere della Serra potvrdila Berlusconiho strana Lid svobody (PDL).

"Ano, Berlusconi je kandidátem na premiéra," potvrdil ve čtvrtek italským tiskovým agenturám šéf poslanců PDL Fabrizio Cicchito poté, co se zúčastnil schůzky vedení strany u Berlusconiho v Římě.

Návrat Berlusconiho podle něj znamená, že strana oproti původním plánům neuspořádá primárky na výběr volebního lídra. Kontroverzní expremiér údajně pro volby změní název strany z Lid svobody na Forza Italia.

Díky návratu charismatického Berlusconiho má PDL šanci získat až 30 procent hlasů. Ukázal to průzkum, který provedli jeho spolupracovníci.

"Návrat k liře by prospěl ekonomice"

Bývalý premiér na svou funkci rezignoval loni v listopadu poté, co mu parlament vyslovil nedůvěru kvůli pochybnostem o finanční solventnosti Itálie.

Na jeho místo přišel Mario Monti, jehož vláda měla za úkol provést důležité reformy a vyvést Itálii z krize. Monti podle svých slov v příštích volbách kandidovat nebude, ponechá si křeslo doživotního senátora.

Na základě Berlusconiho nedávných výroků se předpokládá, že se do voleb půjde s euroskeptickým programem. Na adresu Německa například v červnu prohlásil, že "by mělo odejít z eura, nebo tak učiní i ostatní". Řekl i, že by návrat Itálie k vlastní měně měl výhody pro ekonomiku země.

Související