Současné spory na rumunské politické scéně, které vedly ke spornému sesazení prezidenta Traiana Baseska vládou premiéra Ponty, mohou Rumunsko stát hodně. Kromě poškození politického obrazu země může dojít i k dočasnému vyloučení z Evropské unie.

Podle Evropské komise totiž není vyloučena možnost, že bude Rumunsku kvůli současnému politickému vývoji pozastaveno členství v Evropské unii. S odvoláním na bruselské diplomaty to v pátek napsala agentura DPA.

Pozastavit členství unijnímu státu v případě "závažného porušení" demokratických hodnot umožňuje článek sedm smlouvy o EU, který nebyl doposud nikdy uplatněn, jak upozorňuje DPA. Na rozdíl od možnosti vyloučení z eurozóny, o které se mluví především v souvislosti s Řeckem, má tedy tato možnost oporu v základních smlouvách EU.

Není to první známka nespokojenosti s vývojem rumunské politiky ze strany evropských byrokratů. Ve čtvrtek unijní prezident Herman van Rompuy a předseda Evropské komise José Barroso vyjádřili rumunskému premiérovi Victoru Pontovi "hluboké znepokojení" nad sporným způsobem sesazení prezidenta Traiana Baseska.

Evropská komise podle bruselských diplomatů od Ponty očekává, že v zemi odvolá mimořádná opatření a obnoví pravomoci ústavního soudu. V případě, že by se situace "nadále zhoršila", není prý vyloučeno ani pozastavení rumunského členství.

Eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová ve středu označila politickou krizi v Rumunsku za "vážné nebezpečí" a varovala, že by krize mohla zabránit plné integraci této země do EU. Narážela hlavně na to, že Rumunsku může být dále bráněno v připojení k schengenskému prostoru volného pohybu osob.

Vztah Ponty a středopravicového Baseska doprovází řada sporů. Levice již v minulosti pohrozila, že prezidenta sesadí. Parlament pro jeho odchod z funkce hlasoval v pátek, v pondělí ústavní soud rozhodl o tom, že proces sesazení byl v souladu s ústavou. Definitivně musí zbavení Baseska úřadu odsouhlasit voliči v referendu, které je plánované na 29. července.

Související