Po dubnovém uvolnění pravidel pro registraci politických stran vstoupilo na ruskou politickou scénu už pětadvacet nových seskupení. Oznámil to mluvčí ruského ministerstva spravedlnosti. Nové strany podle něj splnily všechny povinnosti potřebné k tomu, aby se zúčastnily voleb do zákonodárných sborů všech stupňů.

Nový zákon o registraci politických stran snížil laťku pro počet členů strany - zatímco původně bylo potřeba 40 tisíc členů, nyní stačí jen 500. V Rusku bylo do dubna registrováno jen sedm politických stran, z nichž čtyři jsou zastoupeny v parlamentu.

Mezi novými politickými subjekty jsou například sociální demokraté bývalého prvního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, ruští Zelení, Republikánská strana sdružující ruské liberální špičky nebo Komunistická strana sociální spravedlnosti. Dalších deset žádostí o registraci ruské ministerstvo posuzuje.

Prvním cílem řady nových stran jsou říjnové volby gubernátorů pěti ruských oblastí, kterých se podle odhadů volební komise v každé z oblastí zúčastní nejméně 16 politických stran.

Přímé volby gubernátorů se budou konat po osmileté přestávce, kdy hlavy oblastí jmenoval prezident. Kromě gubernátorských voleb se 14. října bude volit řada regionálních parlamentů, starostů a členů místních zastupitelstev. Další parlamentní volby mají následovat v prosinci 2016.

Za největšího rozkvětu politického života v zemi v polovině 90. let se o křesla ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, ucházelo až 43 stran.

Loni v prosinci však smělo své kandidáty do klání o poslanecká křesla vyslat už jen sedm celostátních partají. Novou dumu ale i tak vytvořily jen stávající čtyři. Následující vlna protestů ale přiměla politiky přijmout reformy.

Opoziční poslanec Gennadij Gudkov se už dříve vyslovil pro "rozumná omezení" při povolování nových stran, jinak prý scénu zaplaví stovky "pseudostran", které odčerpají voliče těm skutečným.

První obětí liberalizace se může stát právě opoziční pravice, pokud se její voličstvo rozdrobí mezi desítky subjektů, podobně však může dopadnout i levice či nacionalisté. Takový vývoj by zřejmě nejvíce vyhovoval vládnímu Jednotnému Rusku.

Související