Přes čtvrt milionu Japonců musí opustit své domy a byty kvůli ničivým záplavám na jižním ostrově Kjúšú. Evakuaci v nejpostiženějších oblastech nařídily úřady.

Při povodních už od středy zahynulo nejméně 21 lidí, osm dalších se pohřešuje. Podle meteorologů se situace v nadcházejících dnech nezlepší, předpovídají totiž silný déšť a varují před sesuvy půdy.

Jen v prefektuře Fukuoka se evakuace týká 190 tisíc lidí, velké potíže ale mají i obyvatelé sousedních prefektur Kumamoto a Óita. Guvernér prefektury Óita už požádal o pomoc armádu.

V celé oblasti se kvůli neustávajícímu dešti rozvodnily všechny řeky a zaplavily stovky domů. Jen v provincii Fukuoka napočítali už 181 sesuvů půdy.

Pršet má do neděle

Například ve městě Aso v prefektuře Kumamoto podle agentury AFP za posledních 72 hodin spadlo rekordních 75 centimetrů srážek. Podle předpovědi bude na ostrově silně pršet nejméně do neděle.

Televizní záběry ukazovaly obyvatele brodící se po kolena v bahnité vodě. Jiní odstraňovali bahno ze zaplavených domovů. Poškozeny nebo zcela zničeny byly stovky domů. Vydatné deště také narušily železniční a silniční dopravu a přerušily dodávky proudu pro asi 22 000 domácností.

Jaderné elektrárny Fukušima, poškozené loňským zemětřesením, se záplavy nedotknou. Nachází se na jiném z japonských ostrovů, zhruba 600 km delako od zasažené oblasti.

 

Související