Při tvrdých nedělních střetech opozice se silami režimu prezidenta Bašára Asada, které jedna syrská nezisková organizace označila za bezprecedentní od počátku konfliktu, prý přišlo v hlavním městě Damašku o život přes sto lidí. Informovala o tom agentura AFP.

Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) uvedla, že v neděli v syrské metropoli zemřelo při střetech 105 lidí, z toho 48 civilistů, 16 povstalců a 41 vládních vojáků.

Podle syrského ministerstva zahraničí, které citovala agentura AP, ale zahynulo "jen" 37 ozbrojenců a dva civilisté. Z nezávislých zdrojů tyto informace nelze ověřit.

"Armáda pravidelně ostřeluje minomety několik čtvrtí," řekl AFP o bojích v Damašku šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán, který je označován za mluvčího syrské opozice. Podle něj intenzita bojů v hlavním městě za 16 měsíců trvajícího střetu nikdy nebyla tak silná.

Boje se odehrávaly hlavně v jižních částech hlavního města, zejména ve čtvrtích Kafár Súsa, Nahr Aišá, Sidí Kadád a Tadamona. Do posledně jmenované podle povstalců vjely i tanky. Vládním silám se prý ale zatím ovládnout tyto oblasti nepodařilo.

Zatímco v Sýrii stále umírají lidé a i nadále se tam bojuje, tak ve světě neustává mezinárodní diplomatická aktivita s cílem ukončit tento krvavý konflikt. Ten Mezinárodní výbor Červeného kříže označil za občanskou válku.

Do řešení situace v Sýrii se aktivně zapojí také Rusko. V pondělí Moskva přivítá delegaci OSN v čele s Kofi Annanem. S ním by se už v úterý měl osobně setkat i ruský prezident Vladimir Putin.

Související