Nejhledanějšího žijícího zločince z dob druhé světové války vypátrali v Budapešti britští novináři z deníku Sun. Jde o 97letého László Csatárye, který měl poslat z Košic do Osvětimi více než 15 tisíc Židů.

"Teď, když noviny objevily, kde Csatáry bydlí, je třeba ho postavit před soud," řekl Efraim Zuroff, ředitel izraelské pobočky Centra Simona Wiesenthala. Právě ta zařadila nacistu na vrchol žebříčku nejhledanějších zločinců.

Reportéři největšího britského bulvárního deníku našli Csatáryův byt v lukrativní čtvrti v Budapešti. Tam bydlí pod jménem Ladislaus Csizsik-Csatáry. Na fotografii otevírá reportérům dveře ve spodním prádle a v ponožkách.

Na jejich otázku, jestli popírá to, z čeho ho obviňují, emotivně, s akcentem v kanadské angličtině, vykřikl, že to neudělal, a zabouchl dveře.

Štáb britských novin ještě předtím sledoval Csatárye, jak se v elegantním obleku prochází po městě. Tramvají se svezl i do blízkého nákupního centra, navštívil několik obchodů a koupil si pravicový deník.

Na současnou adresu se přitom přistěhoval jen před několika týdny. "Víme, kde se Csatáry nachází. Těší se dobrému zdraví," potvrdil Zuroff.

Deportace z Košic

Csatárye obviňují z pomoci při deportacích asi 15 700 Židů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Jejich přesun měl organizovat z Košic, které v době druhé světové války patřily Maďarsku.

Tehdy byl Csatáry velitelem sběrného tábora. Po válce utekl do Kanady, která ho roku 1997 zbavila občanství kvůli podezření z válečných zločinů. Důkazy britského deníku už vyšetřuje prokuratura.

Francouzský historik a "lovec nacistů" Serge Klarsfeld v pondělí vyjádřil obavy, že maďarská konzervativní vláda, známá svou nacionalistickou politikou, možná Csatárye nepožene před soud.

Související