Zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan přiletěl v pondělí na dvoudenní návštěvu Moskvy, kde se večer setkává s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. V úterý pak pohovoří i s prezidentem Vladimirem Putinem.

Hlavním tématem těchto jednání bude evergreen posledních měsíců - totiž ruské stanovisko k řešení syrské krize. Jen stěží se přitom dá očekávat, že dojde k nějakému výraznějšímu názorovému příklonu Rusů k Západu v čele se Spojenými státy.

Jakoukoli jiskru naděje na změnu zhasil sám Lavrov několik hodin před schůzkou, když návrh chystané rezoluce OSN o Sýrii označil za pokus o vydírání ze strany západních států.

Ty chtějí, aby rezoluce zahrnula článek VII Charty OSN, který umožňuje uplatnit postih za neplnění, a to od sankcí až po použití síly, což Moskva dlouhodobě odmítá a zároveň opakuje, že nepodporuje žádnou stranu konfliktu.

Podle ruských diplomatů Kreml v jednání o řešení syrské krize sice nevylučuje kompromisy, ale existuje podle nich "nepřekročitelná linie, za niž nelze jít. Hrozba sankcí namířená proti jedné straně konfliktu je nepřijatelná," řekl jeden z diplomatů agentuře ITAR-TASS.

Neutrálnost na prvním místě

Takový postoj ukazuje, že se Rusové sice nechtějí zcela distancovat od Západu, ale zároveň chrání svého neformálního spojence, syrského prezidenta Bašára Asada. V syrském přístavu Tartus se totiž nachází jejich největší vojenská základna mimo území bývalého Sovětského svazu.

Letos v únoru proto například Rusko společně s Čínou vetovalo rezoluci OSN a následně se sám Lavrov, kterého v Damašku uvítali doslova královsky, na setkání s Asadem snažil přimět jeho vládu k urovnání situace v zemi.

Když pak na konci června do médií prosákly zprávy, že Rusko souhlasí s plánem vytvořit v Sýrii vládu národní jednoty, v níž nemusí sedět Asad, Lavrov je obratem dementoval.

Na schůzce s Annanem je Rusko připraveno jednat o prodloužení mandátu pozorovatelů OSN v Sýrii, který vyprší 21. července a o němž bude jednat Rada bezpečnosti. Rusko příslušnou rezoluci podpoří, pokud nebude vyzývat k protisyrským sankcím.

Související