Do incidentu u SAE se zapletla americká loď Rappahannock, která slouží pro dodávání paliva ostatním americkým plavidlům nasazeným v Perském zálivu. Podle vyjádření amerického námořnictva se malá loď blížila k Rappahannocku a nereagovala na výzvy ke změně kurzu ani na varovné výstřely. "Když selhaly tyto snahy o odstrašení plavidla, bezpečnostní tým na Rappahannocku vypálil několik dávek z automatických zbraní," sdělil agentuře AP mluvčí americké 5. flotily, která působí v Perském zálivu.

Malé lodě používají Íránci

Malá loď po střelbě zamířila do přístavu poblíž Dubaje, kde záchranáři ošetřili zraněné. "Střelba způsobila smrt jednoho indického občana a vážné zranění tří indických občanů," řekl později poradce ministra zahraničí SAE. Úřady v Emirátech nyní podle něj případ vyšetřují.

Loď, po níž Američané stříleli, byla dlouhá deset metrů a poháněly ji tři motory. Na lodích stejného typu se obvykle plaví místní rybáři.

Malé a rychle se pohybující čluny ale také využívají íránské Revoluční gardy. Mezi Teheránem a Spojenými státy přitom už dlouho panuje napětí. Americké námořnictvo v posledních týdnech posílilo svou přítomnost v oblasti kvůli obavám, že by Írán mohl uzavřít Hormuzskou úžinu, která je klíčovým bodem pro námořní dopravu ropy z Perského zálivu.

 

V roce 2000 použili teroristé ze sítě Al-Káida malý člun k útoku na americkou loď USS Cole kotvící v Jemenu. Člun naložený výbušninami odpálili poblíž válečné lodi, a zabili tak 17 amerických námořníků.