Šest let po smrti ruské novinářky Anny Politkovské, která byla zastřelena v Moskvě, ruská prokuratura v pondělí obvinila bývalého policejního důstojníka Dmitrije Pavljučenka z podílu na její vraždě.

Známou kritičku kremelské války v Čečensku zastřelila skupina najatých vrahů ve výtahu jejího domu 7. října 2006, právě na narozeniny prezidenta Vladimira Putina.

Podle šéfa vyšetřovatelů Vladimira Markina je Pavljučenkova role v úkladné vraždě jasná a prokázaná. Jako náčelník moskevské "sledovačky" nechal Pavlujčenko Politkovskou od července do září 2006 sledovat a fakticky vypracoval plán vraždy.

Bezprostředním vykonavatelům činu podle obžaloby zároveň opatřil zbraň a náboje.

Podle vyšetřovatelů zakázku na likvidaci novinářky dostal v létě 2006 čečenský obchodník Lom-Ali Gajtukajev, který pak do skupiny pachatelů zapojil Pavljučenka.

Do vraždy byli zapleteni i sourozenci Machmudovovi a někdejší policista Sergej Chadžikurbanov. Pavljučenko prý předal informace ze sledování reportérky Rustamu Machmudovovi, který prý pak vraždu spáchal.

Rustam Machmudov byl po letech skrývání koncem loňského května zatčen v Čečensku, koncem srpna pak byl zadržen i Pavljučenko a následující měsíc byl Gajtukajev, již dříve odsouzený za zosnování vraždy jednoho podnikatele na Ukrajině, převezen do moskevské věznice.

Případ Pavljučenka, který se rozhodl s vyšetřovateli spolupracovat, bude soud projednávat samostatně, nezávisle na kauze přímých vykonavatelů činu. O inspirátorech a objednatelích vraždy Politkovské zatím není nic známo.

Související