Evropská komise se podle očekávání vyjádřila velmi kriticky vůči Rumunsku a Bulharsku. Ve zveřejněných hodnotících zprávách odsoudila podle agentury AFP hlavně Bukurešť za porušování principů právního státu. Shledala u obou zemí nedostatky v boji s korupcí a při zavádění reforem soudnictví a justice.

Zpráva u Rumunska přiznává zemi celkový pokrok od přijetí do Evropské unie v roce 2007, ale poukazuje na četné nedostatky.

Nedávné kroky k sesazení pravicového prezidenta levicovou většinou vyvolal podle AFP u komise vážné pochybnosti, zda Bukurešť hodlá respektovat principy právního státu a zda vůbec rozumí, co právní stát v demokratickém pluralitním systému znamená.

U Bulharska zpráva sice oceňuje ústavní a další reformy od roku 2007, ale hovoří o jejich "neúplnosti". Sofii komise vyčítá, že v zemi nezajistila věrohodnou nezávislost soudců a nedostatečně bojuje proti korupci ve vyšších sférách a proti organizovanému zločinu.

Zprávy jsou součástí dohledového mechanismu, který byl pro obě země zavedený v době jejich vstupu do EU. Unie jim tehdy dala řadu podmínek týkajících se justice či boje proti korupci a organizovanému zločinu.

Od té doby každoročně hodnotí, zda a jak země v těchto oblastech pokročily. Na konci letošního roku by mohl "dohled" teoreticky skončit, ale to se nyní zdá nepravděpodobné.