Přímo na letišti v bulharském letovisku Burgas explodoval autobus převážející izraelské turisty mezi jednotlivými terminály. Podle zpráv agentury Focus při útoku zahynulo nejméně osm lidí, píše deník Haarec. Asi tři desítky dalších jsou zraněny.

Svědci události hovoří o výbuchu a následných plamenech, informují maďarská média. Ministr zahraničí útok potvrdil. Zda se jedná o akci teroristů, ale prý jasné není.

"Za teroristickým útokem v Bulharsku stojí pravděpodobně Írán. A my na íránský teror tvrdě odpovíme," slíbil podle Haarec izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

"Osmnáct let po atentátu proti budově židovské komunity v Argentině se vražedný íránský terorismus dál dotýká nevinných," podotkl také Netanjahu podle agentury AFP a připomněl útok v argentinské metropoli Buenos Aires z 18. července 1994. Při něm zemřelo 85 lidí a na 300 osob bylo zraněno. Židovský stát tehdy obvinil Írán.

Atentát probudil také vzpomínky na dřívější teroristické útoky Palestinců na autobusy v Izraeli. Veřejnost zvlášť zasáhly informace o tom, že mezi oběťmi dnešní exploze údajně jsou i děti a těhotné ženy, napsala agentura DPA.

Izraelská média přinesla odpoledne záběry zničeného autobusu a nechala o útocích vyprávět příbuzné lidí, kteří ve vozidle byli. Jedna Izraelka tak řekla internetovému vydání deníku Haarec, že jí dcera telefonovala bezprostředně po výbuchu. Prý řekla, že autobus kdosi vyhodil do vzduchu. Při explozi utrpěla řezné rány a záchranáři ji museli vytáhnout oknem.

Útok už odsoudily i Spojené státy. Mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy Jay Carney zdůraznil, že USA "nejrozhodnějším možným způsobem odsuzují takové útoky na nevinné lidi, zvláště děti". Mluvčí také podotkl, že USA stojí za Izraelci i Bulhary.

Ruzyně posiluje bezpečnost

Turisté přistáli na bulharském letišti v 16:45 místního času. V autobuse jich mělo být ve chvíli útoku okolo čtyřicítky. Ihned po výbuchu bylo letiště v Burgas uzavřeno a všechny lety přesměrovány do Varny, uvádí agentura Reuters. Do místní nemocnice bylo převezeno 18 lidí, zdravotníci ale očekávají další.

Pražské letiště Ruzyně v reakci na atentát přikročilo k posílení bezpečnosti. V Burgasu měl v 19:05 SELČ přistát také let Českých aerolinií z Ostravy. Kvůli odklonění nabere prý asi hodinové zpoždění.

"Holidays Czech Airlines našly pro své cestující řešení. Charterový spoj, který měl původně letět z Ostravy do Burgasu, odletěl z Ostravy do Varny. Cestující budou poté do místa své dovolené přepraveni autobusem. Na tomto řešení se Holidays Czech Airlines dohodly s cestovní kanceláří," uvedla tisková mluvčí ČSA a Holidays Czech Airlines Hana Hejsková.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman je také v kontaktu se svým maďarským protějškem Nikolajem Mladenovem, který se na místo útoku okamžitě vypravil stejně jako bulharský prezident, premiér a ministr vnitra, uvádí zpravodajský server novinite.com.

Lieberman zároveň svolal krizovou schůzku ministerstva. V pohotovosti je i izraelská ambasáda v Bulharsku a izraelští záchranáři by podle Haarecu měli do Bulharska přijet ještě ve středu večer.

Starosta Burgasu Dimitar Nikolov uvedl, že výbušnina byla umístěna do zavazadlového prostoru autobusu. Svědci ale hovoří o atentátníkovi, který se odpálil přímo u dveří autobusu.

Pomsta Hizballáhu

Podezřelý balíček v jednom z autobusů mířících z Turecka do Bulharska s izraelskými turisty byl nalezen už na začátku roku. Izraelská vláda tehdy požádala o posílení ochrany svých občanů v zemi. Obává se totiž připravovaných akcí Hizballáhu, který se pokouší na Izraelce útočit právě v zahraničí.

V únoru uplynuly čtyři roky od atentátu na vojenského velitele militantní islamistické organizace, ke kterému se přihlásila izraelská zpravodajská služba Mossad. 

Související