Kamerovému systému na letišti v Burgasu se podařilo zachytit muže, který zřejmě spáchal středeční sebevražedný atentát na autobus s izraelskými turisty. Při útoku zahynulo spolu s vrahem dalších šest lidí a zraněno bylo na třicet osob.

Běloch s dlouhými vlasy se na záběrech prochází po terminálu a následně jej před útokem opouští. Podle bulharských úřadů je asi 36 let starý, vykazoval se falešným řidičským průkazem a v zemi pobýval čtyři až sedm dní.

"Nemůžeme vyloučit, že atentátník měl na bulharském území zajištěnu logistickou podporu," řekl bulharský ministr vnitra Cvetan Cvetanov. Nálož měl podle něj útočník v batohu, který uložil do zavazadlového prostoru autobusu.

Bulharská televize odvysílala v souvislosti s atentátem záběry osobního průkazu se jménem Jacque Felipe Martin a adresou ve městě Baton Rouge, stát Louisiana. Podle dřívějších informací měl útočník padělaný řidičský průkaz vystavený ve státě Michigan, který je jedním z center amerických muslimů.

Vězeň z Guantánama?

Ve čtvrtek dementovaly úřady v Bulharsku i ve Švédsku zprávy jednoho bulharského internetového portálu, že údajný sebevražedný útočník z Burgasu je Švéd s alžírskými a finskými kořeny Mehdi Ghezali.

Od prosince 2001 do července 2004 byl prý na americké základně Guantánamo, odkud byl propuštěn na žádost švédské vlády s tím, že nepředstavuje nebezpečí pro USA a nedopustil se žádného činu, za který by mohl být odsouzen.

Švédská tajná služba označila informace, které se objevily v bulharských médiích, za jednoznačně nepravdivé.

Češi ohroženi nebyli

Letiště v Burgasu bylo do čtvrtečního podvečera zavřené, lety byly přesměrovány do černomořského letoviska Varny nebo metropole Sofie. Bulharské ministerstvo dopravy kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením vyzvalo všechny cestující, aby se na všechna letiště v zemi dostavili nejméně dvě hodiny před plánovaným odletem. Pod přísnější ostrahou jsou také autobusová a železniční nádraží a pošty.

Čeští turisté podle zástupců cestovních společností výbuchem autobusu ohroženi nebyli. Podle marketingového ředitele cestovní kanceláře Alexandria Petra Šatného, se v době exploze žádní klienti českých kanceláří na letišti v Burgasu nenacházeli. Obdobně reagovali zástupci řady velkých cestovních agentur.

Místo letiště v Burgasu se pro přílety charterových spojů s turisty mělo do dnešního podvečera využívat 130 kilometrů vzdálené letiště ve Varně. Kvůli přesunu místa přistání se tak délka cesty turistů z Česka prodloužila zhruba o dvě hodiny, uvedl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří agentur (ACČKA) Tomio Okamura.

Se zdržením by ale návštěvníci Bulharska měli počítat i při odletu. Kvůli zostřeným bezpečnostním kontrolám by se měli na letiště dostavit tři hodiny předem. Bulharsko je jedním z nejvyhledávanějších letních turistických cílů Čechů. Loni tuto zemi navštívilo 89 tisíc turistů z Česka.

Související