Při premiéře nového filmu o Batmanovi Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises) v americkém státě Colorado zemřelo při útoku čtyřiadvacetiletého střelce nejméně 12 lidí, dalších 50 bylo zraněno a asi desítka z nich je v kritickém stavu.

Filmové studio Warner Brothers reagovalo zrušením páteční slavnostní premiéry v Paříži.

Muž s plynovou maskou na obličeji nejprve do kina v nákupním středisku na předměstí Denveru Aurora vhodil kouřovou bombu nebo slzný plyn, poté začal střílet.

Recenzi na nový snímek Temný rytíř povstal si přečtěte ZDE

Reportérka rozhlasové stanice KOA Brenda Stuartová řekla, že diváci zpočátku nepoznali, že jde o útok. "Mnoho lidí si myslelo, že výstřely byly součástí filmu. Pak začaly létat kulky," uvedla pro televizi Sky News.

Americký prezident Barack Obama v reakci na incident prohlásil, že on i jeho manželka Michelle jsou střelbou v kině šokováni, a slíbil podporu své vlády místním lidem. Hlubokou lítost projevil i republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt Romney a jeho žena Ann.

Premiéra dlouho očekávaného snímku začala přesně o půlnoci místního času v sále číslo 9 s kapacitou 300 míst. O půl hodiny později vstoupil útočník identifikovaný jako James Holmes s poloautomatickou puškou, brokovnicí a dvěma pistolemi a začal střílet, uvádějí americká média.

Jeden z diváků líčil, že střelec "šel pomalu uličkou nahoru po schodech a střílel, oběti si vybíral náhodně". Reportérka místní rozhlasové stanice KOA uvedla, že diváci si nejdříve mysleli, že zvuky střelby jsou součástí filmu. Jeden svědek řekl, že útočník spustil palbu během střelby ve filmu, což přispělo ke zmatku v kině.

Další svědek, který byl v okamžiku střelby jinde v multiplexu, televizi KUSA-TV sdělil, že nejprve slyšel "malé exploze a potom lidi, jak začali křičet". Nejprve si myslel, že zvuky patří k filmu v jiném sále, ale potom viděl "lidi, jak utíkají z kina".

Podívejte se na amatérské záběry lidí odcházejících z multikina po střelbě:

Podezřelý byl zadržen na parkovišti u svého auta. Na sobě měl v tu chvíli neprůstřelnou vestiu a v ruce ještě pistoli a nůž. Další čtyři zbraně policie našla přímo v sálu, stejně jako útočníkovu plynovou masku, informuje zpravodaj stanice CBS News Bob Orr.

Podle televize KUSA nemá podezřelý Holmes záznam v trestním rejstříku, dostal jen loni pokutu za dopravní přestupek. Při zatýkání nekladl žádný odpor.

Kulky zranily diváky i ve vedlejším sále

Mluvčí Coloradské univerzity uvedla, že Holmes studoval medicínu, před měsícem ale školu opustil. Důvody jeho odchodu mluvčí nesdělila.

Některé projektily prostřelily stěny a zranily diváky ve vedlejším promítacím sále. Mezi padesáti zraněnými je i tříměsíční kojenec. Devět dalších je v kritickém stavu.

"Policisté převezli lidi do nemocnice sami, nečekali na záchranky," uvedla Stuartová. Deset mrtvých těl zatím stále zůstává na místě činu v kině, další dva lidé zemřeli v nemocnici.

Policisté ihned evakuovali dům, ve kterém podezřelý bydlí, i další budovy v jeho okolí. Útočník jim totiž sdělil, že má ve svém bytě výbušniny. Speciální jednotky se pomocí hasičské techniky už dostaly skrz okno do Holmesova bytu a pečlivě ho prohledávají.

Informace agentury Reuters mluví o důmyslných pastích, které Holmes ve svém bytě nastražil. U některých zařízení prý využil hořlaviny a výbušniny, jejich odstraňování proto potrvá několik hodin, možná dní.

James HolmesStudio Warner Brothers, které snímek The Dark Knight Rises natočilo, v prohlášení vyjádřilo "hluboký zármutek nad tímto šokujícím incidentem".

Podle The Hollywood Reporter studio zrušilo pařížskou slavnostní premiéru, které se měli v pátek večer v kině na Champs-Elysées zúčastnit i režisér Christopher Nolan a herci Christian Bale, Anne Hathawayová a Morgan Freeman.

Zrušená premiéra, tiskovka i rozhovor

Šokovaní tvůrci filmu také odřekli tiskovou konferenci s novináři před večerní premiérou. Další hvězda filmu, Marion Cotillardová, také zrušila rozhovor s francouzskou televizí TF1 plánovaný na páteční večer.

Obama veřejně vystoupil ještě odpoledne s delším projevem, v němž v souvislosti s útokem řekl, že by se Američané měli semknout. Prohlásil také, že jako otec dvou dcer se děsí toho, že by jeho děti mohly být někdy v kině terčem podobného útoku. Podle mluvčího Bílého domu nejspíš nešlo o teroristický čin.

Středisko Aurora je vzdáleno asi 16 kilometrů od centra Denveru. Podobná tragická událost se udála před 13 lety na nedalekém jižním předměstí Denveru Littletonu.

Na zdejší střední škole Columbine zastřelili 20. dubna 1999 dva maskovaní studenti školy 12 spolužáků a profesora a pak spáchali sebevraždu. O tomto masakru natočil v roce 2002 dokument Bowling for Columbine režisér Michael Moore.

Podívejte se na přímý přenos místní televize 9News z místa činu: