Do Turecka prchli další dva syrští generálové, podle opozice se tak už mezi zběhy zařadilo celkem 24 vysokých vojenských funkcionářů. Jeden z nich navíc varoval před chemickými útoky, k nimž se může uchýlit režim prezidenta Bašára Asada.

Těžké boje svádí povstalci s armádou ve městě Halab. Za minulé dva dny zahynulo v zemi podle odhadů celkem 550 lidí, mezi nimi přes 50 vojáků. Obchodní středisko Halab patřilo stejně jako metropole Damašek donedávna k nedotknutelným baštám syrské vlády.

Generál Mustafá Šajch, který je v Turecku od ledna, sdělil agentuře Reuters, že armáda začala po středečním atentátu na bezpečnostní představitele přemísťovat chemické zbraně a chce je zřejmě využít k odvetě.

"Začali s nimi manipulovat a distribuují je vojákům. Odvážejí je ze skladišť na nová místa. Chtějí zemi spálit. Režim nepadne, dokud neprolije moře krve," řekl Šajch.

Na to, že se chemické zbraně mohou dostat do nepovolaných rukou, tento týden upozornily i USA a Izrael. Podle západních rozvědek, které také hlásí manipulaci s chemickými zbraněmi, není jasné, zda jde o přípravu útočné akce nebo o snahu dostat tento materiál do bezpečí.

Izrael je připraven v případě potřeby vojensky zasáhnout, aby zabránil tomu, že by se chemické zbraně dostaly k rukám Asadových spojenců v Libanonu, straně Hizballáh.

Generál Šajch uprchl ze svého postu v severní Sýrii. Domnívá se, že se v příštích dnech zintenzivní boje v Damašku a Halabu.

"Přinese to bezprecedentní krveprolití a režim se uchýlí k nekonvenčním zbraním. Každá akce vyvolá ještě větší reakci," dodal.

Uprchlíci si pronajímají byty

V Damašku se situace zatím poněkud zklidnila, ale armáda se snaží získat pod kontrolu nad čtvrtěmi dobytými opozicí. V ulicích je prý vidět opoziční bojovníky vyzbrojené lehkými zbraněmi. Útočí na silniční hlídky a policii.

Uprchlíci odchází také do Libanonu, kam údajně v minulých dvou dnech dorazilo na 30 tisíc Syřanů. Někteří z nich si pronajímají byty, další se s rodinami ubytovávají v hotelích nižší kategorie.