Stále ostřejší výměna názorů mezi Barackem Obamou a Mittem Romneym ohledně daní či zdravotnických reforem náhle utichla.

Oba kandidáti na amerického prezidenta výrazně omezili své kampaně a společně s celou Amerikou uctívají památku obětí páteční střelby v denverském kině.

"Na politiku bude čas jindy," řekl zasmušilý prezident Obama, který v pondělí přicestoval do Colorada. Setkal se zde s rodinami obětí i lidmi, kteří střelbu přežili.

"Je správné, že je dnes prezident v Coloradu. Oceňujeme to," pochválil výjimečně Romney Obamu v projevu ke svým stoupencům v San Francisku.

Oba kandidáti využili svá páteční předvolební vystoupení k tomu, aby vyzvali Američany k národní jednotě. Podle Obamy by zabití 12 lidí na premiéře filmu o Batmanovi mělo sloužit jako "připomínka, že život je velmi křehký."

"Musíme dokázat, že se umíme spojit. Ukážeme svým spoluobčanům to dobré srdce Ameriky, které všichni známe a milujeme," přidal se k němu Romney v projevu ve státě New Hampshire.

Ruší se další premiéry

Filmové studio Warner Bros. se mezitím rozhodlo zrušit dvě další slavnostní premiéry posledního dílu batmanovské filmové trilogie Temný rytíř povstal. Červený koberec pro hvězdy se v pondělí nerozvine v Japonsku a Mexiku, stejně jako už v pátek v Paříži.

Hollywoodské studio se rovněž rozhodlo až na dnešek odložit zveřejnění kasovních zisků z prvního promítacího víkendu. "Z ohledu na oběti a jejich rodiny Warner Bros. Pictures neoznámil víkendové kasovní zisky," uvedla mluvčí. Tento krok rychle následovala i další filmová studia Disney, Fox, Sony, Lionsgate a Universal.

Studio Warner Bros. krom toho stáhlo trailer na film Gangster Squad odehrávající se ve 40. letech minulého století, v němž hraje Sean Penn, Emma Stoneová a Josh Brolin. Upoutávka, která se v některých kinech promítala spolu s dalšími před filmem Temný rytíř povstal, totiž obsahuje střílecí scénu podobnou masakru v Denveru.

Televize ABC získala šest let staré video, kde James Holmes mluví na veřejnosti

Watch More News Videos at ABC
2012 Presidential Election
Entertainment & Celebrity News

List The Los Angeles Times v sobotu napsal, že Warner Bros. zvažuje odložit zářijovou premiéru filmu Gangster Squad, anebo v něm udělat takové změny, které by reagovaly na nastalou situaci.

Vystřihnout celou scénu, v níž ozbrojenec střílí na diváky, by ale by podle deníku bylo složité, protože funguje jako vrcholný okamžik filmu. Jakékoli podstatnější změny by vyžadovaly natočení nových záběrů, dodal list.

Holmes poprvé před soudem

Čtyřiadvacetiletý James Holmes, který má páteční masakr na svědomí, se v pondělí poprvé objeví před soudem v Denveru. Policie stále hledá motivy jeho činu.

Holmes bude předveden před soud v rámci prvního předběžného slyšení. Policie zneškodnila výbušniny v Holmesově bytě a nyní zkoumá jeho věci, včetně počítače, a snaží se najít klíč k jeho jednání.

Předpokládá se, že coloradská prokurátorka Carol Chamberská, která je pověstná svým nekompromisním přístupem, bude požadovat trest smrti, píše deník Boston Herald.

Obyvatelé denverského předměstí Aurora, kde k tragédii došlo, se v neděli večer místního času sešli k pietní vzpomínce na mrtvé.

Související