Na Slovensku se dostala do prodeje kniha o údajném podplácení politiků a úředníků finanční skupinou Penta. Publikace novináře kanadského původu Toma Nicholsona o největší slovenské korupční aféře pod názvem Gorila se objevila poté, co bratislavský soud zrušil dřívější soudní zákaz šíření výtisků.

Korupční kauza propukla loni před Vánocemi, kdy kdosi na internetu zveřejnil údajný spis tajné služby s přepisy odposlechů ze schůzek spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka s politiky v letech 2005 a 2006.

Spis kromě jiného tvrdil, že Penta získala výměnou za úplatky vliv na privatizaci a chod některých podniků. Penta podobná tvrzení popírá.

Nicholson se k těmto dokumentům dostal už dříve. Žádná z redakcí podle něj ale článek o korupci otisknout nechtěla, a proto začal psát knihu.

"Obsah spisu byl na internetu, ale nikoli to, jak to vzniklo a jak s ním nakládala policie a politici. Takže kniha nepřinese další tajné spisy, o nichž jsme dosud nevěděli, spíše poukáže na to, jak funguje korupce na Slovensku a jak systém umí chránit sám sebe," uvedl Nicholson v internetové diskusi.

Dodal, že na knize Gorila, čítající zhruba 200 stran, pracoval ve volném čase dva roky. Nakonec prý vyřadil mnoho materiálů týkajících se fungování tajné služby a policie, a to proto, že už nyní čelí vícero žalobám.

Vydání knihy se opozdilo kvůli předběžnému opatření bratislavského okresního soudu, který letos v únoru předběžným opatřením šíření díla na Haščákův návrh zakázal. Stalo se tak před předčasnými parlamentními volbami a v době, kdy proti korupci v politice protestovaly v ulicích slovenských měst tisíce lidí.

Soud vyšší instance v červnu předběžné opatření zrušil, čímž uvolnil cestu k prodeji knihy. Na internetu lze výtisk koupit za méně než devět eur (230 korun).

Penta od propuknutí aféry obvinění z protiprávního jednání popírá. Haščák dříve v letošním roce prohlásil, že v konspiračním bytě, ze kterého prý pocházejí přepisy odposlechů, byl pouze dvakrát a že se tam s politiky nebo vysokými úředníky nesetkal.

V hlavní roli Ficova vláda

Podle dosud nepotvrzených informací ze spisu s Haščákem v odposlouchávaném bytě v centru slovenské metropole v roce 2006 hovořil i nynější premiér Robert Fico, jehož strana Směr-SD byla tehdy v opozici a letos sestavila jednobarevnou vládu.

Podle Nicholsona právě za první Ficovy vlády tajná služba a policie zametla spis pod koberec. Nevěří proto, že se případ v obnoveném vyšetřování podaří objasnit.

Aféře Gorila se věnoval už spisovatel Gustáv Murín v nedávno vydané knize o slovenském podsvětí. Jeho publikace pouze shrnula známá fakta, která se už dříve objevila například v tisku.

Související