Bývalá šéfka britských listů mediálního magnáta Ruperta Murdocha a někdejší mluvčí britského premiéra Davida Camerona jsou mezi osmi lidmi, kteří budou obžalováni v souvislosti se skandálem kolem ilegálních odposlechů, informovala britská prokuratura.

Rebekah Brooksová, Andy Coulson a pět bývalých novinářů již neexistujícího bulvárního nedělníku News Of the World (NoW) jsou obviněni z toho, že se snažili v období od října 2001 do srpna 2006 zachytit komunikaci jiných lidí.

Nejprve byla šéfredaktorkou NoW Brooksová, v roce 2003 jí vystřídal Coulson. Obžalován bude i soukromý detektiv Glenn Mulcaire, který odposlechy prováděl.

Jeden z největších skandálů, jaké Británie zažila v posledních letech, naplno propukl před rokem. Tehdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu třináctileté dívky Milly Dowlerové, která byla v březnu 2002 unesena a v září téhož roku nalezena zavražděná.

Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření listu. Stejně jako bulvární The Sun nebo deník The Times spadaly NoW pod News International, britskou část Murdochova mediálního impéria News Corporation.

Nepříjemný okamžik

Brooksová bude obžalována z odposlechů hlasové schránky Milly Dowlerové a odborářského předáka Andrewa Gilchrista. "Nejsem vinna. V době, kdy jsem byla šéfredaktorkou, jsem nedávala povolení k odposlechům a ani jsem o nich nevěděla," řekla Brooksová a zdůraznila, že celou novinářskou kariéru stála na straně obětí zločinů.

Obžaloba Brooksové, která patří k přátelům Davida Camerona, a Coulsona, který byl jeho klíčovým spolupracovníkem, je pro premiéra nepříjemným okamžikem, komentuje list The Financial Times.

Coulson odešel z funkce šéfredaktora NoW v lednu 2007, kdy se skandál s odposlechy objevil poprvé. Tehdy byli reportér NoW Clive Goodman a detektiv Mulcaire odsouzeni za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny. Coulson tehdy tvrdil, že o ilegálních odposleších nic nevěděl, ale přijal prý celkovou odpovědnost za dění v listě.

V červenci 2007 pak nastoupil jako hlavní poradce pro komunikaci tehdy opoziční Konzervativní strany vedené Cameronem. Ten řekl, že když Coulsona najímal, přijal jeho vysvětlení, že o odposleších nevěděl, ale chtěl mu dát druhou šanci. Coulson s Cameronem po volbách 2010 přišel na Downing Street jako šéf komunikace, kterým zůstal do ledna loňského roku.

Nyní bude i Coulson obžalován z odposlechů telefonu Milly Dowlerové. Mezi oběťmi odposlechů je více než 600 lidí, mezi nimi také hollywoodští herci Brad Pitt a Angelina Jolie nebo fotbalista Wayne Rooney.

Obžalováni budou také někdejší vedoucí zpravodajství v NoW Ian Edmonson, vedoucí reportérů Neville Thurlbeck, zástupce šéfredaktora Stuart Kuttner, editoři NoW Greg Miskiw a James Weatherup.

Jedenaosmdesátiletý Murdoch minulý týden oznámil, že kromě dalších funkcí opouští dozorčí radu News International.

Související