Při pohřbu jednoho z nejznámějších kubánských disidentů Oswalda Payi, který zahynul v neděli při automobilové nehodě, byly zatčeny desítky opozičních aktivistů. Oznámila to agentura AFP, podle níž je mezi zadrženými také disident Guillermo Farinas, známý řadou hladovek, které na protest proti režimu držel.

Šedesátiletý Payá, který strávil desítky let bojem proti komunistickému režimu, zemřel v neděli odpoledne ve východokubánské provincii Granma, když podle oficiální verze řidič vozidla ztratil kontrolu nad řízením a narazil do stromu.

Druhou obětí nehody se stal Kubánec Harold Cepera. Další dva cestující, mladý Španěl a Švéd, nehodu přežili a byli již propuštěni z nemocnice.

O tom, zda šlo skutečně o nehodu, panují v opozičních kruzích velké pochybnosti. Syn známého disidenta stanici BBC řekl, že to nehoda nebyla. Auto s jeho otcem prý někdo záměrně vytlačil ze silnice. Avšak tuto verzi nepotvrdilo ani švédské, ani španělské velvyslanectví. Kubánské úřady nehodu vyšetřují.

Katolický disident Payá, držitel Sacharovovy ceny Evropského parlamentu z roku 2002, se snažil změnit totalitní režim nenásilnou a ústavní cestou. V roce 1999 také obdržel cenu Homo Homini společnosti Člověk v tísni. V lednu 2003 navštívil ČR a setkal se tehdy s Václavem Havlem, který jej dvakrát nominoval na Nobelovu cenu za mír.

Pro svou důslednou obhajobu lidských práv byl Payá neustálým terčem represí havanského režimu. Byl mnohokrát zatčen a vyslýchán, na jeho dům opakovaně zaútočily davy organizované politickou policií.

Související