Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney v úterním projevu o zahraniční a vojenské politice kritizoval demokratického prezidenta Baracka Obamu mimo jiné i za to, jak naložil s plánem na výstavbu systému protiraketové obrany v Česku a Polsku.

Podle Romneyho se Obama podílel na appeasementu vůči Rusku, který "začal náhlým opuštěním přátel v Polsku a Česku. Statečně souhlasili s poskytnutím prostor pro náš protiraketový systém, aby jim bylo na poslední chvíli řečeno, že se dohoda ruší," uvedl.

"V rámci takzvaného znovunastartování vzájemných vztahů byla raketová obrana obětována jako jednostranný ústupek ruské vládě," nechal se republikánský kandidát slyšet v projevu k americkým veteránům v Renu v Nevadě.

Agentura AP ve své dnešní zprávě Romneyho prohlášení kriticky posuzuje a zároveň porovnává s fakty. Připomíná, že Obama změnu plánu bývalého amerického prezidenta George Bushe mladšího na umístění deseti raket v Polsku a radaru v Česku oznámil v září 2009.

Nikoliv však z důvodu usmíření s Ruskem, ale kvůli lepší ochraně před případnou íránskou hrozbou. Navíc Rusko, které původně změnu uvítalo, dává v poslední době stále hlasitěji najevo své výhrady.

I přes změny mají být v Polsku umístěny prvky protiraketové obrany. Obamova administrativa také dodržela související dohodu o umístění baterie raket Patriot a malého množství amerických vojáků v Polsku poblíž hranic s Ruskem. Navíc podle AP Romney ve svých výrocích opomněl zmínit rozsáhlou opozici, která se proti radaru vzedmula v Česku.

Systém, který by měl chránit Evropu před útoky z Blízkého východu, má být plně funkční v roce 2018. Jeho součásti jsou nyní ve Španělsku, Turecku, Rumunsku a Polsku. Radar je umístěn v Turecku.

Romney ve středu zahájil návštěvu Evropy, kde se bude snažit posílit svou věrohodnost coby světové osobnosti před listopadovými prezidentskými volbami. Podle agentury Reuters ale návštěva může naopak ukázat jeho některé politické slabosti.

Slabé místo

"Romney doufá, že při nynější návštěvě v Británii a příští týden v Polsku a Izraeli vyvrátí názor, že je slabý v zahraničních otázkách," napsal britský levicový deník Guardian.

Republikánský kandidát, který se pokusí "sesadit" demokrata Baracka Obamu, se ve čtvrtek setká s britskými politiky včetně konzervativního premiéra Davida Camerona. V pátek bude jednat s irským premiérem Endou Kennym. V Polsku má podle deníku Político kromě jiného vystoupit s projevem k mezinárodním otázkám.

Související