Podle řeckého časopisu Crash se kancléřka Angela Merkelová dopouští na Řecích zločinů proti lidskosti a jeho vydavatel za to na ni podal žalobu u Mezinárodního trestního soudu (ICC).

Informoval o tom německý tisk, podle něhož tento krok sice nemá žádnou šanci na úspěch, představuje ale dosavadní vrchol řecko-německé mediální války, kterou vyvolalo naléhání Berlína na silně zadlužené Řecko, aby výměnou za mezinárodní pomoc prosazovalo striktní úsporná opatření.

Ve svém posledním čísle zobrazil Crash kancléřku na titulní straně v poutech a v oranžové trestanecké uniformě, jakou nosí vězni na americké základně Guantánamo. Na ní má vězeňské číslo 4339. "Postavte ji před soud kvůli genocidě Řeků," vyzývá titulek.

Giorgos Trangas, vydavatel měsíčníku a podle německých médií nekorunovaný král řeckého bulváru, už prý začal i konat a podal na kancléřku u ICC žalobu za zločiny proti lidskosti.

Na lavici obžalovaných by podle něj vedle ní měli usednout i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, německý ministr financí Wolfgang Schäuble, předseda Evropské komise José Barroso a prezident Evropské unie Herman Van Rompuy.

"Merkelová a její přátelé neuznávají hodnotu lidského života a osobní důstojnost," napsal Trangas. Německá kancléřka podle něj proměnila Řecko "v moderní koncentrační tábor", v němž jsou Řekové "jako malomocní uvězněni jako noví Židé". Podle magazínu je proti Řecku páchán "masový zločin, skutečná genocida".

To, že by se haagský tribunál Trangasovým podnětem někdy zabýval, považuje německý tisk za vyloučené. Není to však poprvé, kdy si Řekové vylévají zlost na šéfce německé vlády, kterou považují za zosobnění zahraničního diktátu nad jejich zemí.

Přísná kancléřka v uniformě a s bičem

Řecká média už ji v minulosti zobrazila v nacistické uniformě, s hitlerovským knírkem pod nosem nebo jako cirkusového krotitele s bičem v ruce.

Invektivy na adresu Berlína si nenechává líbit ani německý tisk. Časopis Focus tak před dvěma roky svůj titulní článek "Podvodník v eurorodině" o řeckém falšování čísel o hospodářské situaci země doprovodil obrázkem řecké bohyně Afrodity se zdviženým prostředníčkem.

Nejčtenější německý deník Bild zase označil Řeky za zkrachovalý národ a radil jim, aby prodali Akropoli, a umořili tak své dluhy.

Související