Nalezení rozsudku nad maďarským nacistickým zločincem Lászlem Csatárym znamená, že je volná cesta k tomu, aby byl souzen na Slovensku. Tvrdí to agentura APA. Šestistránkový rozsudek, o němž si doposud mnozí mysleli, že se ztratil, se podle portálu sme.sk uchoval v archivu Státní bezpečnosti.

Součástí spisu o Csatárym, který má slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), je i popis tohoto muže a výpovědi deseti klíčových svědků.

"Tento spis v našem archivu obsahuje vícero dokumentů, na jejichž základě byl Csatáry při soudním procesu před lidovým soudem v Košicích shledán vinným a odsouzen k trestu smrti, ke ztrátě občanských práv na 15 let a ke konfiskaci celého majetku," řekl v pátek novinářům šéf ÚPN Ivan Petranský, podle kterého se v zachovalém spisu nachází stejnopis rozsudku.

Nyní 97letý Csatáry za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, jímž prošlo na 15 700 Židů. Část zahynula přímo tam, většina ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Před tím Csatáry v roce 1941 údajně sehrál "klíčovou" roli v deportaci 300 Židů z Košic na Ukrajinu, kde byli zabiti.

"Několikrát jsem viděl, jak vlastnoručně bil lidi bičem," uvedl jeden ze svědků. "Mnohokrát jsem se musel obrátit na gestapo, aby zakročilo proti Csatárymu," řekl jiný. Další svědek tvrdil, že se v listopadu 1944 pokusil spáchat na Csatáryho atentát ze msty, protože Csatáry poslal do koncentračního tábora jeho matku.

Nezdařený atentát

"Atentát se mu nepodařil, Csatáry jej nechal odvléct do Německa," doplnil vedoucí odboru vědeckého výzkumu ÚPN Ondrej Podolec. Potvrdil dřívější informace, že Csatáry v Košicích pronásledoval nejen obyvatele židovského původu.

V březnu 1948 na tohoto podle policejního popisu štíhlého muže s kaštanovými vlasy a modrýma očima vydal zatykač městský soud v Košicích. Lidový soud v tomto východoslovenském městě ho pak v červnu 1948 v nepřítomnosti odsoudil k trestu smrti. "Polehčujících okolností v daném případě nebylo," konstatoval soudce.

"Zadržené osoby v počtu 13 až 14 tisíc nechal odtransportovat do koncentračních táborů s úmyslem způsobit jim smrt plynem. Mezi nimi starce, děti, kojence a nemocné lidi," řekl podle archivních materiálů o Csatárym soudce. Sme.sk připomíná, že po nedávném zadržení v Budapešti Csatáry tvrdil, že je nevinný a nechápe, za co byl odsouzen.

Dokumenty nalezené v archivu ÚPN byly součástí vyšetřovacího spisu, který vedla Státní bezpečnost. Kromě stejnopisu rozsudku a zápisů se ve složce věnované Csatárymu nacházejí další dokumenty s podrobnostmi o průběhu vyšetřování. "Jednotlivé písemnosti včetně rozsudku jsou autentickými dokumenty," poznamenal Petranský.

Návrat do Maďarska

V roce 1949 se Csatáry pod falešným jménem dostal do Kanady, kde žil až do poloviny devadesátých let. Když se o něj kvůli jeho minulosti ale začaly zajímat tamní úřady, vrátil se zpět do Maďarska, kde nerušeně žil až do minulého týdne.

Slovenský Ústřední svaz židovských obcí chce, aby byl Csatáry souzen na Slovensku.

Sme.sk s odvoláním na maďarskou televizi ATV napsal, že maďarskému konzervativnímu premiérovi Viktorovi Orbánovi a šéfovi parlamentu Jánosovi Áderovi napsala dopis dvacítka členů amerického Kongresu. Maďarské politiky v něm žádají , aby udělali všechno pro "co nejrychlejší a úplné" vyřešení případu "známého nacistického vojenského zločince" Csátaryho.

Související