James Holmes, podezřelý ze zabití 12 lidí v denverském kině, byl před střelbou v péči psychiatra. Vyplývá to ze soudních dokumentů zveřejněných v pátek.

Podle nich navštěvoval v týdnech před střelbou minulý pátek doktorku Lynne Fentonovou, která je podle listu The Washignton Post specialistkou na schizofrenii.

Podle policie čtyřiadvacetiletý Holmes při promítání batmanovského snímku Temný rytíř povstal zastřelil 12 lidí a skoro 60 zranil. Profesorka Fentonová je vedoucí psychiatrického oddělení na Coloradské univerzitě, kde byl Holmes doktorandem. Vedle výuky a výzkumu také studenty univerzity léčí a předepisuje jim léky.

Informaci o návštěvách Holmese u psychiatra obsahuje podání obhajoby, která žádá, aby se údaje o obsahu těchto návštěv nedostaly na veřejnost. Obhajoba také žádá po soudu, aby zjistil, jak se dostalo na veřejnost, že Holmes poslal Fentonové zápisník, kde líčí, jak chce zabíjet. Není jasné, zda tento zápisník byl odeslán před střelbou.

"James Homes byl psychiatrickým pacientem doktorky Fentonové a obsah jeho komunikace s ní je chráněn," uvedla obhajoba. Podle ní informace o zápisníku ohrožují Holmesovo právo na spravedlivý proces.

Představitelé univerzity odmítají o zápisníku mluvit, stejně jako o jeho pobytu na škole. Holmes studoval rok neurologii a studia ukončil za nejasných okolností tři dny po ročníkové zkoušce.

Holmes si obarvil vlasy na červeno a podle policie se označoval za Jokera, který je v příbězích o Batmanovi zápornou postavou.

V pondělí by měl být oficiálně obžalován. Před soudem se objevil již minulý týden v pondělí a působil nepřítomným a zmateným dojmem.

Podle policie Holmes v denverské oblasti legálně koupil čtyři střelné zbraně. Podle coloradských zákonů si obchod musí prověřit kupujícího, zda mu může zbraň prodat. Taková kontrola může být hotová i během 20 minut.

Coloradské zákony zakazují prodej střelných zbraní lidem, u kterých soud rozhodl, že nejsou mentálně způsobilý, nebo kteří musí být v psychiatrické léčebně. Předpisy neomezují prodej zbraní lidem, kteří se léčí na psychiatrii.

Související