Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic Hongkongu, aby protestovaly proti chystanému zavedení hodin čínského vlastenectví do místních škol.

Protestující, mezi nimiž byli učitelé, rodiče, studenti i prodemokratičtí aktivisté, se obávají, že tato výuka povede k "vymývání mozků", napsala agentura AP.

Úřady Hongkongu, který si stále zachovává v rámci Číny poloautonomní status, nabádají školy, aby s výukou vlastenectví začaly už v září, až začne nový školní rok.

Lidé, kteří vyšli v neděli do ulic, se ale bojí, že tyto hodiny budou využívány k vymývání mozků dětí, aby podporovaly čínskou vládnoucí komunistickou stranu. To ale vláda popírá a tvrdí, že výuka má jen podpořit čínskou národní hrdost.

Policie odhadla, že se dnešní protestní akce navzdory velkému horku zúčastnilo asi 32 tisíc lidí. Skupina mladých dívek tu například podle AP skandovala: "Chceme pravdu, nechceme vymývání mozků."

Protest je další známkou sílících obav hongkongských obyvatel 15 let poté, co se tato někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Nespokojenost vůči Pekingu rozdmýchávají takové problémy vzešlé po předání správy, jako jsou prudce rostoucí ceny za bydlení, omezená demokracie a zasahování Číny do dění v bývalé britské kolonii.