Rumunské referendum o odvolání prezidenta je neplatné, k urnám se nedostavila zákonem stanovená polovina ze zhruba 18 milionů oprávněných voličů.

Prezident Traian Basescu se tak může vrátit do úřadu navzdory tomu, že drtivá většina hlasujících jeho předchozí odvolání parlamentem podpořila.

Nedělního hlasování se zúčastnilo jen 46 procent voličů, sdělila podle agentury Reuters rumunská volební komise.

Středopravicový prezident, nepopulární především kvůli prosazování tvrdých úspor, se už prohlásil za vítěze hlasování. "Rumuni hlasovali proti státnímu převratu," prohlásil.

Naopak jeho hlavní politický protivník, premiér Victor Ponta, zdůraznil, že nelze ignorovat vůli lidu. "Každý politik, jenž ignoruje vůli milionů hlasujících, je odtržený od reality," prohlásil Ponta, jenž zpochybnil "legitimitu" Basescova setrvání v úřadu. Podle odhadů hlasovalo pro prezidentovo odvolání přes 80 procent zúčastněných voličů.

Proces odvolání prezidenta spustila po vnitropolitických sporech Pontova vláda levého středu. Basescu občany vyzval k bojkotu referenda. Obavy o osud demokracie a právního státu v Rumunsku vyjádřila i Evropská unie.

Basesca odvolal parlament kvůli tomu, že údajně překročil své pravomoci, když prý zasahoval do činnosti vlády a soudního systému. Šedesátiletý politik obvinění popírá.

Související