Republikánský kandidát na amerického prezidenta Mitt Romney při nedělní návštěvě Izraele nešetřil silnými výroky. Podpořil případný ozbrojený útok židovského státu vůči Íránu, Jeruzalém pak označil za "hlavní město" Izraele.

Romney, který se cestou do Izraele snaží nasbírat politické body před listopadovými volbami, se jako rozhodný odpůrce případné íránské atomové bomby představil na schůzce s tamějším prezidentem Šimonem Peresem. Už předtím sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Odpoledne se sešel i s premiérem palestinské samosprávy Salámem Fajadem.

Romney podle DPA označil íránské snahy o vytvoření atomové bomby za "nepřijatelnou hrozbu" pro Izrael i celý svět a svět by takové jednání podle něj neměl Íránu dovolit. Prohlásil také podle BBC, že jeho země má "morální imperativ" zabránit Íránu v jaderném zbrojení.

"Beru izraelský pohled stran Íránu a jeho snah o nukleární vybavení velmi vážně," prohlásil podle DPA Romney již předtím na setkání s premiérem Netanjahuem v Jeruzalémě. Netanjahu na Romneyho slova reagoval: "Mitte, mohu s tím jedině zcela souhlasit." Netanjahu také podle DPA s ohledem na neklid v arabském světě prohlásil, že v této době neklidu je v této oblasti Izrael jediným demokratickým stabilním spojencem USA.

"Izrael se musí sám hájit a považuji za správné stát při tom na vaší straně," prohlásil dále podle DPA Romney ve veřejném projevu k zahraniční politice před jásajícími posluchači v Jeruzalémě.

Město, na které si dělají nárok jak Izraelci, tak Palestinci, pak označil za hlavního město Izraele. Připojil tak k místním vládám, které takový názor zastávají již několik desetiletí. Spojené státy přitom, podobně jako další země, udržují svou ambasádu v Tel Avivu.

Reakce na Romneyho slova na sebe nedala dlouho čekat. Přední člen palestinské samosprávy Saeb Erekat označil výrok o Jeruzalému za "zcela nepřijatelný".

Haarec: USA se připravují na útok na Írán

Podle nedělního vydání listu Haarec premiéra Netanjahua nedávno informoval hlavní bezpečnostní poradce vlády amerického prezidenta Baracka Obamy Tom Donilon o plánech USA na možný útok na Írán. Vysoký činitel izraelské vlády, který si nepřál být jmenován, ovšem tuto informaci na dotaz agentury Reuters popřel.

Deník uvedl, že se Donilon snažil Izrael ujistit, že Washington je připravený zakročit vojensky, pokud by diplomacie a sankce Írán nepřesvědčily, aby se vzdal svého jaderného programu, který podle USA i Izraele slouží vojenským účelům. Írán ale vojenskou povahu svého programu popírá.

Podle Haarecu Donilon o údajném americkém plánu informoval Netanjahua během své červencové návštěvy v Izraeli. "Nic v tom článku není správné. Donilon se s premiérem nesešel na večeři, nesešel se s ním mezi čtyřma očima a nepředložil mu plány na útok na Írán," řekl izraelský činitel, kterého citovala agentura Reuters.

Spojené státy se přitom zatím ve své politice vůči Íránu soustřeďovaly na uvalování a prosazování sankcí, a také na diplomacii.

Romney svou týdenní zahraniční cestu zahájil v Londýně, kde ve středu popudil Brity pochybami o jejich připravenosti na olympiádu.

Dnes Romney podle serveru forward.com způsobil pozvednutí obočí u Palestinců, když se rozhodl sejít pouze s Fajadem, a ne s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Jak navíc server forward.com konstatoval, jeho setkání s Fajadem bylo o dost kratší než schůzky s izraelskými představiteli.

Související