Katolická organizace Krucjata Młodych (Křížové tažení mládeže) zahájila internetovou kampaň, v níž vyzývá k bojkotu koncertu americké zpěvačky Madonny, který se bude konat ve středu ve Varšavě.

Tvrdí, že podporu jejich akci s názvem "Nejdu na koncert Madonny" dosud svým podpisem vyjádřilo přes 50 tisíc lidí. Tato katolická skupina již také sloužila mše proti Madonně a uspořádala několik pouličních modlitebních setkání.

V současné době je v Polsku aktivních několik skupin, které podle BBC vyzývají majitele vstupenek, aby se show nezúčastnili. Organizátoři se snaží nespokojence usmířit a přislíbili, že před hudebním vystoupením promítnou krátký klip o událostech z roku 1944.

Zástupci katolických sdružení zpěvačce vytýkají, že svými vystoupeními uráží jejich víru. Zazlívají jí především používání hořících křížů a nasazování trnové koruny a tvrdí, že podporuje pornografii a sexuální úchylky.

Řada billboardů a plakátů s Madonnou, které v metropoli na koncert zvou, byla pomalována znaky polské Zemské armády, největšího odbojového uskupení v nacisty okupované Evropě.

"Veteránské organizace, vlastenci a katolická hnutí vyjadřují své rozhořčení a odpor vůči koncertu Madonny ve Varšavě," prohlásil Stanisław Pięta, konzervativní poslanec opoziční polské strany Právo a spravedlnost. Pięta dokonce žádal polskou vládu, aby koncert zrušila s tím, že se jedná o "protipolskou provokaci".

Ve středu si země připomíná povstání ve Varšavě, které začalo 1. srpna roku 1944. Během 63 dní bojů s Němci zahynulo na 200 tisíc Poláků, příslušníků zemské armády.

Kontroverzní turné

BBC připomíná, že varšavské vystoupení Madonny je další kontroverzí, které její turné MDNA vyvolává. V Paříži rozzlobila fanoušky, když na koncert přišla s téměř dvouhodinovým zpožděním a ukončila ho po 45 minutách.

Rovněž popudila příznivce šéfky francouzských nacionalistů Marine Le Penové, když se do ní během dalšího koncertu strefovala.

Během francouzské kampaně na její turné MDNA promítala video, v němž měla Le Penová na hlavě svastiku. Madonna video odmítla odstranit.

"Všechny symboly v tomto videu byly použity záměrně. Na světě narůstá netolerance. V Řecku, ve Francii a v dalších zemích se snaží lidé odsunout imigranty," řekla během svého koncertu v Brazílii. "Uvědomte si co se děje v Rusku ve vztahu ke gayům," dodala Madonna.

Před svým koncertem v Moskvě poskytla Madonna exkluzivní interview serveru NTV. K částečnému překvapení moderátora, do té doby Madonna nikdy neslyšela o situaci ohledně zatčených členek ruské punkové skupiny Pussy Riot. Poté, co jí moderátor celou situaci vysvětlil, Madonna prohlásila, že jí je všech zadržených velmi líto.

Polsko si každoročně připomíná památku 200 tisíc lidí, kteří během povstání přišli o život. Zemská armáda ho zahájila v době, kdy byli Sověti na dohled od Varšavy. V bojích trvajících 63 dní bylo město prakticky zcela zničeno, povstání bylo potlačeno v říjnu 1944.

Související