České velvyslanectví v Sýrii bude poskytovat konzulární služby Spojeným státům. Američané totiž svůj úřad v Damašku uzavřeli kvůli probíhající občanské válce.

Zástupci obou zemí nyní jednají o detailech. Washington svoje diplomaty z hlavního města Sýrie zcela stáhl už v únoru. Zájmy USA pak zajišťovalo Polsko, které však z bezpečnostních důvodů svoji ambasádu uzavřelo minulý pátek.

"Na základě požadavku souhlasila Česká republika se zastupováním USA v konzulárních záležitostech v Sýrii," sdělili zástupci českého ministerstva zahraniční. Okolnosti práce úřadu budou záležet na vyhodnocování bezpečnostní situace včetně možného opuštění Sýrie.

USA se stanou už druhou zemí, která má zastoupení na našem úřadě. Ke stejnému kroku už před nimi přistoupilo Slovensko.

Syrské letectvo a dělostřelectvo se mezitím nadále snaží získat kontrolu nad obchodní metropolí Halab na severu země. Opoziční bojovníci podle agentury Reuters tvrdí, že přinutili jednotky loajální prezidentu Asadovi k ústupu.

Ten v prohlášení zveřejněném agenturou SANA označil bitvu o Halab za "klíčovou" pro další osud Sýrie.

"Armáda svádí heroickou a klíčovou bitvu, na níž závisí osud našeho lidu a našeho národa," citovala agentura AFP z prezidentova prohlášení vydaného u příležitosti 67. výročí vzniku syrské armády.

Zpravodajové agentury Reuters ale konstatovali, že ani syrská armáda, ani povstalečtí bojovníci nemají plně pod kontrolou čtvrť Salahaddín, kterou Damašek v neděli prohlásil za dobytou. Jeden z novinářů ji označil za "město duchů", se zabedněnými obchody a žádnými známkami života.

AI: V Halabu dosáhla zvěrstva vrcholu

Organizace Amnesty International zároveň zveřejnila zprávu, v níž označuje útok vládních jednotek na Halab za vrchol mnohaměsíčního brutálního postupu režimu v Damašku proti opozici.

V dokumentu založeném na zjištěních z konce května organizace uvádí, že vládní jednotky a prorežimní milice šabíha zabíjejí a zraňují protestující. Postiženy boji jsou i nezúčastnění civilisté a děti. Zranění jsou pronásledováni, rutinně se používá mučení.

Související