Evropská unie uvažuje o zahájení masivních těžebních aktivit na největším ostrově světa. Do nedávné doby byla hlavním zájmem Bruselu v oblasti těžba ropy a zemního plynu, avšak nyní díky tání místní ledové pokrývky bude možná i těžba nerostných surovin.

"Grónsko je velmi důležitou lokalitou pro těžbu nerostných surovin, představuje pro nás obrovské možnosti. V současnosti na tom tvrdě pracujeme s grónským premiérem - pracujeme na smlouvě o nerostných surovinách s Grónskem," řekl pro Guardian Antonio Tajani, místopředseda Evropské komise, který nazval krok EU "diplomacií nerostých surovin".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.