Tisíce jedlíků ve středu přišly podpořit generálního ředitele sítě občerstvení Chick-fil-A, který vyvolal kontroverzi svými výroky o manželství osob stejného pohlaví.

Zájem o restaurace, které působí na 1600 místech hlavně na jihu Spojených států, byl tak obrovský, že manažeři jednotlivých poboček podle agentury Reuters mluví o rekordních tržbách.

Generální ředitel Chick-fil-A Dan Cathy řekl jedné křesťanské agentuře, že podporuje "biblické pojetí rodiny" a že stoupenci manželských svazků homosexuálů jsou "arogantní". Za svá slova se dostal pod palbu kritiky.

Bývalí republikánští kandidáti na prezidenta Mike Huckabee a Rick Santorum vzkázali lidem, že pokud chtějí dát najevo, že s Cathym v otázce "tradičních hodnot" souhlasí, měli by si ve středu dát jídlo u Chick-fil-A.

Líbání homosexuálů

Stoupenci manželství osob stejného pohlaví naopak usilují o bojkot restaurací, které proslavily hlavně kuřecí sendviče a hranolky ve tvaru mřížky, stejně jako to, že mají v neděli zavřeno. Homosexuálové a lesby chtějí v pátek v těchto občerstveních uspořádat líbací akci.

Zatímco někteří zákazníci ve středu přišli do Chick-fil-A proto, že jim tam chutná, jiní vyslyšeli výzvu republikánských politiků a přišli podpořit Cathyho. "Nevěřím na manželství osob stejného pohlaví. Myslím si, že je to špatné," řekla jistá žena ze Severní Karolíny.

Ne všichni u Chick-fil-A ale s názory generálního ředitele souhlasí. Hlavní manažer jediné pobočky ve státu New Hampshire na severovýchodě Spojených států se během současných sporů rozhodl sponzorovat srpnový průvod gayů.

Související