Kofi Annan oznámil, že opouští funkci zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států pro Sýrii, kterou dál sužuje občanská válka.

Bývalý generální tajemník OSN, který bezvýsledně usiloval o zprostředkování příměří v zemi, se několikrát sešel s hlavními představiteli Sýrie, včetně Bašára Asada. Svůj post formálně opustí s koncem svého mandátu. Své rozhodnutí zdůvodnil Annan tím, že se mu nedostávalo dostatečné podpory.

"Nedostalo se mi veškeré podpory, jakou si ta záležitost zasloužila. Bez vážného, odhodlaného a jednotného mezinárodního tlaku, a to i od mocností v regionu, je pro mě, stejně jako pro kohokoliv jiného, nemožné nutit na prvním místě syrskou vládu a také syrskou opozici, aby začaly s nezbytnými kroky pro politický proces," citovaly agentury z jeho prohlášení na narychlo svolané tiskové konferenci v Ženevě.

Annan také řekl, že nevylučuje, že jeho nástupce "bude mít větší šanci a uspěje". Jako první zareagovala na toto oznámení Moskva, která vyjádřila nad Annanovým rozhodnutím politování.

"Podporovali jsme jeho snažení," řekl ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin k působení Kofiho Annana. Ocenil zároveň rozhodnutí OSN a LAS najít nástupce pro tento "hrozně obtížný úkol".

USA připsaly vinu na Annanově odstoupení Rusku a Číně, konkrétně jejich systematickému odmítání podpořit návrhy rezolucí RB OSN na ukončení krize v Sýrii. Mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl, že Annanovo odstoupení jasně ukazuje neschopnost Moskvy a Pekingu jednat v RB OSN i neochotu syrského prezidenta Bašára Asada ukončit masakry v zemi.

Syrská vláda vyjádřila nad Annanovým rozhodnutím politování. V prohlášení ministerstva zahraničí zároveň podle AFP obvinila "státy, které se snaží destabilizovat Sýrii" (v narážce na Západ, Turecko a země Perského zálivu), ze zmaření Annanovy mise.

Podle Francie je ohlášená Annanova demise "jasným projevem dramatické slepé uličky", do níž se dostal konflikt v Sýrii. "Annan odstupuje, naléhavost příměří, odchodu Bašára Asada a politického předání moci respektujícího všechny syrské komunity je naléhavější než kdy dříve," citovala AFP z prohlášení šéfa francouzské diplomacie Laurenta Fabiuse.

K zesílení tlaku na Sýrii vyzval Radu bezpečnosti OSN britský premiér David Cameron. Annanův plán podle něj nefunguje, a proto "teď musíme přitlačit, schválit v Radě bezpečnosti rezoluce, abychom vyvinuli na Sýrii větší tlak," řekl Cameron televizi Sky News. Shodl se prý také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že chtějí konfliktu v Sýrii ukončit.

Mírový plán o šesti bodech

K jeho rozhodnutí se vyjádřil už i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. "Pan Annan mě a generálního tajemníka Ligy arabských států Nabíla Elerabyho informoval o svém úmyslu neobnovit svůj mandát, který vyprší 31. srpna," oznámil.

Eleraby prý už jedná o Annanově následníkovi. "Kofi Annan si zaslouží náš hluboký obdiv za nesobeckost spojenou s nesmírnými dovednostmi, a prestiž, kterou dal tomuto obtížnému a potenciálně nevděčnému úkolu," dodal podle agentury Reuters Pan Ki-mun.

Kofi Annan do funkce zvláštního vyslance pro Sýrii nastoupil 23. února. Vypracoval mírový plán o šesti bodech, který měl ukončit boje v zemi. To se ale i přes několikaměsíční vyjednávání nepodařilo.

Provládní vojáci i povstalci se navzájem osočovaly z porušení klidu zbraní, na který v rámci obrany "musely" odpovědět silou.

Součástí Annanova plánu bylo složení těžkých zbraní, volný přístup humanitárních pracovníků ke zraněným, svoboda médií a demonstrací, propuštění vězněných odpůrců režimu, dohled na situaci pozorovateli OSN a hlavně měl podle něj být vždy brán ohled na osud syrského lidu.

Boje v Sýrii pokračují už šestnáct měsíců. Podle aktivistů při střetech zahynulo už na 20 tisíc lidí, včetně civilistů. Každý další den se navíc tisíce lidí snaží uprchnout ze země.