Madeleine Albrightová se před nadcházejícími prezidentskými volbami v České republice obává omezenosti, korupce a izolacionismu, ať už vůči EU nebo globalizaci. Týdeník The Economist ji takto parafrázuje v článku věnovaném knize vzpomínek Pražská zima.

"Je to nenormální léto. Po sametové revoluci si Češi mysleli, že to bude všechno mnohem snazší. A tolik chtěli být součástí Západu. Nyní jsou zmatenější, než bych si byla myslela," řekla Albrightová týdeníku.

Odmítavě se vyjádřila i k dopisu středoevropských intelektuálů z roku 2009 americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který naříkal nad úpadkem transatlantických vztahů a který podle The Economist zorganizoval nynější ministr obrany Alexandr Vondra.

Na Madeleine Albrightovou dopis neudělal dojem. "Všichni jsme usilovali, aby Evropa zůstala neporušená a svobodná. První prezident (George) Bush to říkal, prezident (Bill) Clinton to říkal a já jsem to říkala, pořád dokola. Bylo to téma. A pak najednou dostaneme tenhle ukňouraný dopis, který v době, kdy lidé umírají v Iráku a Afghánistánu, tvrdí, že nevěnujeme dost pozornosti střední Evropě, když jsme velmi dlouho dělali právě to," řekla Albrightová. "Nebylo to odpovědné."

A na co by se teď Středoevropané měli zaměřit? ptá se The Economist. V narážce na bukurešťský projev viceprezidenta Joe Bidena z roku 2009 o speciálním vztahu Američanů a Středoevropanů, Albrightová říká, že nyní je čas, aby sami "vedli" při rozšiřování svobody a prosperity, hlavně na východní hranici EU.

Pražská zima

Autorka v knize nazvané Prague Winter (Pražská zima) přibližuje prvních 12 let svého života, která strávila v Praze a Londýně. The Economist dílo Albrightové hodnotí pozitivně a vyzdvihuje jeho čtivost a vyváženost. Obzvlášť dobře prý líčí mnichovskou dohodu, která "zůstává jizvou na české pýše a je neustále používanou referencí při diktátu jakéhokoli druhu".

Albrightová je stejně spravedlivá k britským a francouzským spojencům, kteří se aktivně účastnili na "zaprodání" Československa, jako je na své nepřítomné americké krajany, píše The Economist. "V zemi, která se 'narodila' proamerická, jako Československo, to vyvolalo dojem, 'kde jste byli?'," řekla Albrightová.

Podle týdeníku Mnichov ve velké míře vysvětluje specifické rysy české verze atlanticismu, tedy postoje, který sdílejí lidé ve střední a východní Evropě. Kvůli Mnichovu Češi hluboce trpí tím, že byli opuštěni. Tento problém, co se Američanů týče, řeší ztrátou paměti. "Hodně z toho je mytologie. Přesvědčili se, že Spojené státy prostě nebyly součástí Mnichova," řekla Albrightová.