Italská novinářka Mary Paceová se chce u soudu domoci odměny 25 milionů dolarů (přes půl miliardy korun), kterou Spojené státy před lety vypsaly za dodání informací, které by vedly k dopadení kdysi nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina.

Paceová tvrdí, že italským úřadům přesné informace o bin Ládinově pobytu předala už v roce 2003. Tedy osm let před tím, než ho americké komando dopadlo a zabilo v jeho úkrytu na severu Pákistánu, napsala agentura ANSA.

Paceová se bude soudit s americkým ministerstvem zahraničí, které odměnu vypsalo, protože má za to, že na ni má jasný nárok. Její advokáti uvedli, že novinářka italskému ministerstvu vnitra v srpnu 2003 poskytla detailní informace, že bin Ládin se skrývá v Pákistánu.

Její zdroj jako místo pravděpodobného pobytu označil "oblast třiceti čtverečních kilometrů mezi městy Vah, Gadvál, Samivál a Havelian". Posledně jmenované město se přitom nachází v regionu Abbottábádu, kde nakonec Američané teroristu skutečně objevili.

Spojené státy odměnu za bin Ládinovo dopadení nevyplatily, protože podle mluvčího Bílého domu Jaye Carneyeho žádné užitečné informace týkající se jeho úkrytu neobdržely. Podle právníků italské autorky ale může být chyba na straně italských úřadů, které informace nepředaly dál - v tom případě bude Paceová peníze vyžadovat po italském ministerstvu.

Italský soud se bude požadavkem novinářky zabývat až příští rok, první slyšení je naplánováno na 13. května 2013.

Mary Paceová je publicistka a spisovatelka, která se věnuje zejména "nevyřešeným záhadám" z nedávné italské historie. Psala například o pozadí pumového útoku na milánském náměstí Piazza Fontana, při němž v roce 1969 přišlo o život 16 lidí, nebo o vraždě investigativního novináře Mina Pecorelliho v roce 1979.

Související