Snímek, na kterém americký prezident Barack Obama drží během telefonátu s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem baseballovou pálku, vyvolal ostrou kritiku turecké opozice. Informoval o tom portál novinite.com.

Hlavní opoziční Lidová republikánská strana označila fotografii za "urážku Turecka a jeho lidu". Prý to vypadá, že ministerský předseda dostává z Washingtonu rozkazy. Opozice Erdogana vyzvala, aby sdělil, co v této věci plánuje podniknout.

Bílý dům v reakci na kritiku uvedl, že jediným úmyslem fotografie bylo zdůraznit blízké vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem. Obama mluvil s Recepem Tayyipem Erdoganem v pondělí, tématem rozhovoru byla situace v Sýrii. Vztahy Turecka s Damaškem se zhoršily poté, co syrské jednotky sestřelily tureckou stíhačku.

Povyk kolem snímku s pálkou některá turecká média otočila v žert. "Něco udělat musíme - odplata se jeví jako nejrozumnější metoda," napsal liberální list Hürriyet. Podle něj by Erdogan při dalším telefonátu s americkou hlavou státu měl v ruce držet váleček na těsto, pásek nebo trepku. Bota hozená proti sokovi je mezi muslimy považovaná za výraz největšího opovržení.

Související