Ruský ledoborec Kapitan Darnicyn v noci na sobotu opustil přístav Murmansk na severu země a vydal se na expedici do Severního ledového oceánu, která má potvrdit ruské nároky na rozšíření hranic svého arktického kontinentálního šelfu. V sobotu o tom informovala agentura RIA Novosti. Ze severonorského přístavu Kirkenes má plavidlo provázet další ruský dieselový ledoborec Dikson.

Rozšíření hranic kontinentálního šelfu Rusku umožní přisvojit si arktické oblasti bohaté na zdroje ropy a zemního plynu. Moskva do Arktidy vyslala již několik vědeckých výprav, aby potvrdily tezi, že Lomonosovův hřbet, táhnoucí se pod hladinou Severního ledového oceánu od kontinentu směrem k pólu, je prodloužením ruského kontinentálního šelfu a že tedy Rusové mají právo na jeho ekonomické využívání.

Nynější vědecká mise obou ruských ledoborců má trvat asi dva měsíce. Posádka Kapitana Darnicyna má za úkol mapování mořského dna; jejich kolegové z Diksonu budou sbírat seismická data a provádět geologický a geofyzikální výzkum.

Rusko poprvé uspořádalo obdobnou výpravu v roce 2010. V uplynulých letech ale vždy používalo vědeckou loď Akademik Fjodorov, kterou doprovázely atomové ledoborce. Nyní je to podle RIA Novosti poprvé, kdy Moskva vyslala k podobné operaci ledoborce dieselové.

Nároky na právo těžit nerostné suroviny v Arktidě si činí i další severské státy - Kanada, USA, Norsko a Dánsko. V regionu se podle expertů nachází asi 13 procent dosud neobjevených světových zásob ropy a 30 procent zásob zemního plynu. Mezinárodní ekologické organizace sice vyzývají k moratoriu na hospodářskou činnost v Arktidě, podobně jako je tomu v Antarktidě, ale podle odborníků jejich výzvy nemají šanci na úspěch.

Související