Polský prezident Bronislaw Komorowski si přeje, aby jeho země měla vlastní protiraketovou obranu, která by se v budoucnosti stala součástí projektu Severoatlantické aliance. Komorowski to uvedl v rozhovoru pro polský týdeník Wprost. Podle něho by se neměla opakovat chyba, kdy se Poláci spoléhali na americké plány vybudovat na polském území část protiraketového systému.

"Bylo naší chybou, že při přijetí americké nabídky jsme v dostatečné míře nevzali v úvahu politické riziko spojené s výměnou prezidenta. Zaplatili jsme za to velkou cenu a tato chyba se nesmí opakovat," uvedl Komorowski.

Spojené státy za vlády George Bushe mladšího plánovaly vybudovat v Evropě protiraketovou základnu, kterou by tvořila skupina protiraketových střel v Polsku a protiraketový radar v Česku. Tento záměr vyvolal námitky mimo jiné v Rusku a po nástupu Baracka Obamy do Bílého domu od něj Američané v září 2009 ustoupili.

Podle Komorowského má nyní Polsko k dispozici zastaralou protivzdušnou obranu, přičemž utrácet peníze na její obnovu nemá smysl. Komorowski je přesvědčen, že Polsko potřebuje systém, který ho dokáže ochránit před vzdušným útokem a který se v budoucnosti stane prvkem společného štítu zemí Severoatlantické aliance.

Podle upravených amerických plánů by až v roce 2018 měly být v Polsku umístěny protiraketové střely, přičemž zaměření nepřátelských raket má umožnit radar v Turecku.

Související