Zhruba tisíc stoupenců maďarské krajně pravicové strany Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) se v neděli večer sešlo v obci Devecserm, aby společně požadovalo znovuzavedení trestu smrti.

Shromáždění se konalo pod heslem "Žij a nech žít - protest za oprávněnou sebeobranu", informuje agentura MTI. Účastníci nejprve prošli celou obcí, poté zamířili rovnou do čtvrti, kde žijí Romové.

Na celé setkání dohlíželi policisté, kteří demonstranty oddělili kordonem. Místní obyvatelé a extrémisté na sebe přesto házeli kameny.

Poslanec za Jobbik v Devecsermu Gábor Ferenczi tvrdí, že trest smrti je třeba zavést, protože v Maďarsku stoupá kriminalita. Stejně jako řada dalších protestujících i on byl při střetech lehce zraněn.

Jak prohlásil hned na začátku demonstrace, cílem setkání prý není rasová diskriminace, ale jen klid, pořádek a bezpečnost v pětitisícovém městečku.

 

Ferenczi také upozornil na rostoucí počet brutálních zločinů v celém Maďarsku, píše MTI. Trest smrti by tak podle něj měl být dostatečným odstrašujícím prostředkem, který poslouží jako "prevence".

 

Maďarská vláda zrušila nejvyšší trest v roce 1990.

Související