Sidavone Sipaseuthová se k práci u Mines Advisory Group (MAG), která se zabývá deaktivací min, přihlásila dobrovolně. Když jí bylo patnáct let, v její blízkosti vybuchla stará mina. Její sestra přišla o oko a může hýbat jen jednou rukou. Být u MAG pro ni znamená plat, vzdělání a stálé zaměstnání. 

K ženskému týmu se připojila i dvaapadesátiletá Sao Leeová, která dříve pracovala na rodinné farmě. „Od konce války nacházím tři až čtyři nevybuchlé miny ročně. Mám strach o své děti,“ uvádí. Bezpečnost je podle ní prvořadá, i proto se její týmu nehody zatím vyhýbají. 

Původně se měly všechny miny odpalovat na konci týdne dohromady. „Lidé z vesnice by mohli chtít z nich získat kovový šrot. Proto je musíme odpálit vždy na konci každého dne,“ uvedla Sao Lee. 

Kovový šrot je přitom jednou z hlavních příčin výbuchu staré munice v Laosu. Kilogram oceli lze sice prodat za relativně nízkou cenu, avšak v době nedostatku jídla je lákavým zdrojem příjmu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.