Moskevská radnice s konečnou platností pohřbila plány na vybudování obřího administrativního a hotelového komplexu v těsné blízkosti Kremlu.

Soubor budov, který měl vyrůst na místě bývalého gigantického hotelu Rossija, chtěl v samém srdci metropole vybudovat někdejší starosta Jurij Lužkov. Ten předloni upadl v nemilost a jeho nástupce nyní plány definitivně zrušil.

Hotel Rossija, ve své době největší hotel na světě, byl zlikvidován v letech 2006 až 2008. Vyrostl v 60. letech minulého století na prázdném místě nedaleko Rudého náměstí, kde měl původně stát osmý a největší ze stalinských moskevských mrakodrapů.

Neblahý osud hotelu urychlil požár v roce 1977, při němž zahynulo 42 hotelových hostů a hasičů. Od demolice masivní budovy se v Moskvě diskutuje o osudu prestižního prostoru v historické čtvrti Zarjaďje.

Vypsáno a následně zrušeno bylo několik architektonických soutěží, hovořilo se o výstavbě koncertní či výstavní síně nebo dokonce obřího akvária.

Impozantní panorama Kremlu

Když se letos do diskuse vložil prezident Vladimir Putin, začalo být zřejmé, že brzy bude jasno. Hlava státu se vyslovila pro park, který by nebránil ve výhledu na impozantní panorama Kremlu. Varianta je navíc podstatně levnější, než byly dosavadní plány stavebníků.

Starosta Sergej Sobjanin, který koncem roku 2010 Lužkova na radnici nahradil, zrušil v těchto dnech pět dalších smělých stavebních plánů svého předchůdce. Se stavbou nového parku v Zarjaďje chce začít už napřesrok.

Související