Jedna z důležitých osob vlády syrského prezidenta Bašára Asada se setká s čínským ministrem zahraničí. Podle oficiálních zpráv by měli jednat především o syrské krizi a jejím mírovém řešení.

"Na podporu politického řešení syrské otázky Čína vždy aktivně balancovala mezi syrskou vládou a opozicí," uvedl mluvčí ministerstva Čchin Kang v oficiálním prohlášení.

Kdy přesně se šéf čínské diplomacie Jang Ťie-čch' s mediální a politickou poradkyní Bútajnou Šábánovou setká, zveřejněno nebylo. Dialog, který má Číně pomoci lépe pochopit celou situaci, ale prý bude součástí mírového plánu OSN Kofiho Annana.

Čína už dvakrát vetovala návrh rezoluce OSN proti Asadově vládě. Jak ale sama prohlašuje, s radostí na své půdě přivítá i představitele syrské opozice.

Oficiálně se zatím nikdy nepostavila ani na jednu ze stran konfliktu. "To je základní pravidlo Číny," vysvětlil pro list China Daily expert na Blízký východ z Čínské akademie sociálních věd Čang Siao-tung.

"Rusko nikdy zcela veřejně syrskou opozici nepozvalo, Čína ale zve oba tábory. To je rozdíl mezi Čínou a Ruskem," cituje jeho kolegu Š' Jin-chunga z Renmin University of China agentura Reuters.

Syrští rebelové mezitím oznámili, že se jim podařilo sestřelit jednu z vládních stíhaček. To ale armáda odmítá s tím, že se jednalo o technickou poruchu. A ministři arabských zemí se v Saúdské Arábii dohodli, že pozastaví syrské členství v 57členné Organizaci islámské spolupráce (OIC).

Důvodem rozhodnutí jsou násilnosti při potlačování rebelů. Ministři po hlasování nakonec přijali rezoluci, která pozastavení syrského členství doporučuje. Krok má formálně schválit dvoudenní summit OIC, který v Mekce začíná v úterý. Proti se postavili jen zástupci Íránu a Alžírska.

Další přeběhlík

Na stranu opozice přeběhl navíc další z představitelů Asadova režimu. První tajemník syrské mise při OSN v Ženevě Danny Baadž řekl pro švýcarský list Le Temps, že o svém kroku už informoval i

Do Sýrie naopak míří šéfka humanitární mise OSN, která chce vyjednat zlepšení pomoci civilistům. Bude požadovat větší počet víz pro zahraniční pracovníky, píše server BBC News. Podle OSN syrská krize zasáhla na dva miliony lidí a více než milion jich opustilo své domovy.

Desítky tisíc syrských uprchlíků vyčkávají na tureckých, jordánských, libanonských nebo iráckých hranicích v jednom z táborů.