Již na třetí generaci motýlů z okolí jaderné elektrárny v japonské Fukušimě se projevují následky radiace, která se z tamějších reaktorů rozšířila po zemětřesením a následné vlně tsunami loni v březnu.

Anomálie zejména v podobě zakrslých křídel či zdeformovaných očí vědci zjistili u 12 procent modrásků, kteří byli vystaveni radiaci ještě jako larvy. S odvoláním na japonské vědce o tom informovala agentura AFP.

Vědci odchytili množství těchto motýlů loni v květnu, tedy dva měsíce po nehodě, s cílem sledovat jejich reprodukci v laboratorních podmínkách.

Problémy pak mělo 18 procent motýlů z následující generace, sdělil AFP profesor Džodži Otaki z Rjúkjúské univerzity na Okinawě.

Deformace pokračovaly i u třetí generace. Ta byla postižena z 34 procent, a to i přesto, že výzkumníci doplnili k fukušimským motýlům zdravé kusy z jiných oblastí.

Půl roku po katastrofě odchytili vědci u Fukušimy jinou várku motýlů a zjistili u nich 52procentní míru genetického poškození. Pokusy se prováděly i na zdravé generaci motýlů, které výzkumníci vystavili slabým dávkám radiace v laboratořích. Následky byly stejné jako u první generace fukušimských motýlů.

"Dospěli jsme k jednoznačnému závěru, že záření ze závodu ve Fukušimě poškodilo geny motýlů," řekl Otaki. Vědci hodlají experimentovat i s dalšími zvířecími druhy z postižené oblasti.

Nejhorší od Černobylu

Havárie fukušimské elektrárny byla nejhorší jadernou katastrofou od výbuchu černobylské elektrárny v roce 1986. Ve třech reaktorech elektrárny roztálo palivo a 160 tisíc lidí muselo kvůli katastrofě opustit domovy.

Přímá postižení lidí z jejího okolí sice zjištěna nebyla, ale panují obavy, že se následky mohou dlouhodobě zdravotně projevit, a to i u dalších generací.

Podobné to podle odborníků bylo u obyvatel, kteří přežili výbuchy amerických jaderných bomb nad městy Hirošima a Nagasaki na konci druhé světové války.