Anglický Bristol se rozhodl vzít boj s hospodářskou krizí do vlastních rukou a jako první velké město v Británii od září zavádí vlastní měnu: bristolskou libru.

Hlavní myšlenkou iniciativy je podpořit místní firmy a zajistit, aby co největší část z bohatství vyprodukovaného ve městě v něm také zůstalo.

"80 procent peněz odteče pryč, pokud je utratíte u nadnárodní společnosti. 80 procent však zůstane, když je utratíte u místního obchodníka," řekl pro deník Daily Telegraph spoluzakladatel projektu Cirian Mundy.

"Lidé mají dojem, že bankovnictví a peníze jsou krutý systém, z něhož nezískávají to, co by mohli," tvrdí Mundy. "Takto se pokoušíme o něco nového. Začínáme uvažovat o penězích jiným způsobem."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.