Vrak lodi Terra Nova, na které se z Anglie plavil kapitán Robert F. Scott na jeho osudné expedici do Antarktidy před sto lety, byl nalezen v Grónsku. Loď objevili výzkumníci ze Spojených států, informuje o tom server BBC.

Scott a jeho posádka vyrazili z Cardiffu na plavbu v roce 1910 s cílem stát se prvními lidmi, kteří se dostanou na jižní pól. Během plavby z Anglie se v lodi Terra Nova objevila trhlina, a proto musela na Novém Zélandu do doku. S muži Roberta Scotta na Antarktidu doplula. I když osud Scotta a jeho kamarádů byl tragický, jejich loď dále sloužila rybářům z Newfoundlandu. Nakonec se ale zkáza nevyhnula ani jí, v roce 1943 se potopila u Grónska.

Když 18. ledna 1912 po dlouhé a náročné cestě Scott se čtyřmi druhy dorazil na jižní pól, čekalo ho zklamání - zjistil, že Roald Amundsen dobyl pól o čtyři týdny dříve. Polární tým vedený Scottem na zpáteční cestě z pólu zemřel. Jejich těla byla nalezena o osm měsíců později.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.