Jihoafrická policie spustila ve čtvrtek ostrou palbu do násilné stávky horníků, kteří požadují zvýšení mezd. Během masakru u platinového dolu Marikana zahynulo 34 lidí a 78 bylo zraněno.

Mluvčí policie Dennis Adriao tvrdil, že pořádkové síly neměly na vybranou. "Policie byla podlým způsobem napadena skupinou, která použila nejrůznější zbraně, včetně střelných," prohlásil dnes ráno.

"Policisté byli kvůli ochraně svých životů a v situaci legitimní obrany přinuceni odpovědět silou," dodal s tím, že incidentu předcházelo mnohahodinové vyjednávání s odbory, které ale nikam nevedlo.

Státní televize odvysílala záběry policistů v helmách a neprůstřelných vestách, jak střílí do horníků. Během tří minut ležela těla protestujících bezvládně na zemi v kalužích krve.

Prezident Jacob Zuma prohlásil, že ho pohled "na nesmyslné násilí zděsil a šokoval. Věříme, že je v našem demokratickém systému dost prostoru pro to, aby se jakýkoli spor vyřešil skrze dialog a bez porušení zákona či použití násilí."

Týden násilí

Čtvrteční zásah je zřejmě nejkrvavější operací policie od roku 1994, kdy v největší africké ekonomice skončila vláda bílé menšiny.

Nepokoje v dolu společnosti Lonmin začaly v pátek 10. srpna. Na tři tisíce dělníků odmítly pracovat kvůli nízkým mzdám, což vedení firmy označilo za nelegální stávku.

Problém ještě vyhrotil boj mezi dvěma odborářskými organizacemi - National Union of Mineworkers (NUM) a Association of Mineworkers and Construction Union (AMCU) - o hegemonii na celonárodní úrovni. Stávkokazi ze silnější a vládě bližší NUM, kteří se v sobotu pokusili jít do práce, byli napadeni.

V neděli padly násilí první oběti. Dav tehdy zapálil automobily členů ostrahy a dva z nich přitom zabil, tvrdí úřady.

V pondělí pak rozzuření stávkující zabili dva další dělníky, napadli policii a zabili přitom dva její příslušníky. Strážci zákona tehdy poprvé začali do davu pálit a zabili přitom tři lidi.

Ke čtvrtečnímu masakru došlo poté, co jednání s AMCU selhala, a policie se rozhodla zasáhnout silou.

Stávka v dole Marikana donutila Lonmin zastavit produkci v celé Jihoafrické republice. Společnost uvedla, že za dobu protestu se její těžba propadla o 15 tisíc uncí (asi 425 kilogramů) platiny a pravděpodobně se jí nepodaří naplnit celoroční plán na vytěžení 750 tisíc uncí (asi 21 tisíc kilogramů) vzácného kovu.

Od začátku stávky se akcie společnosti Lonmin propadly o 13 procent.

Mapa Afriky s vyznačenou oblastí dolu Marikana (Foto: Googlemaps.com)Marikana